Jak wiadomo badanie form życia nr 18 jest ostatnią technologią o najwyższych wymaganiach populacyjnych. Możliwy wybór to ulepszenia jednej z trzech klas gracza, a w przypadku ludzi, rozwój Superkomputera. Przytoczmy opis T18H: „Superkomputer pozwala dużo szybciej realizować projekty badawcze z zakresu astrofizyki. Każdy kolejny poziom przyśpiesza prędkość badań”.
Wersja PDF: T18H–Superkomputer.pdf
(m.in. bardziej szczegółowa analiza matematyczna dla przypadku ogólnego)
Wstęp
Ulepszenia klas polegają na doliczeniu dodatkowego procentu od badania LF do ich poszczególnych bonusów. W zależności od strategii gry rozwijanie tych badań zwiększa przewagę taktyczną, wydobycie, czy zyski z ekspedycji. Przy odpowiednim poziomie rozwoju poszczególnych badań klas można m.in. uzyskać dodatkowy pozom badań bojowych, slot floty lub ekspedycji. Aktualnie wybór opcji superkomputera pozwala jedynie na skrócenie czasu badań astrofizyki o 0.1% na poziom, maksymalnie do 99%. Jest to bonus zupełnie niewspółmierny do korzyści wynikających z rozwijania pozostałych badań.
Propozycja polega na tym, by Superkomputer powyżej sumarycznego bonusu 50% pozwalał na kolonizację dodatkowej planety.
Zasada działania
Propozycja zakłada, że przy bonusie Superkomputera >50% podniesiony zostanie limit liczby planet o +1 slot, gdy badanie jest aktywne. Jest to inwestycja jednorazowa, którą można przełączyć na badanie klasy po kolonizacji. Wówczas limit oczywiście spadnie o 1 slot, ale planeta zostanie. Po zbadaniu kolejnego nieparzystego poziomu astrofizyki limit znów się wyrówna, więc by skolonizować nową planetę, trzeba będzie na powrót włączyć T18H (T18/1) celem odblokowania zajętego dodatkowego slotu planety.
Bezsensowność obecnej formy
Osiągnięcie zauważalnego bonusu Superkomputera, dzięki dużej sumie poziomów tego badania, wiąże się z koniecznością posiadania kilkunastu planet, a zatem i wysokiego poziomu astrofizyki. Mówimy o redukcji czasu dla co najmniej 25 poziomu astro. Takie poziomy wymagają już skracania o połowę i zakańczania, a wydaną w ten sposób antymaterię łatwo przeliczyć na surowce, odnosząc się do ceny i wartości pakietów metalu. Odpowiadające surowce można odnieść do sumarycznego kosztu superkomputera i ułamka czasu jaki skrócił. Okaże się, że są zupełnie niewspółmierne do bonusu jaki teraz daje. Ponadto czas badań superkomputera na wysokich poziomach także nie jest pomijalny i również może się wiązać z wydatkiem antymaterii. Jednocześnie jest faktem, że uzyskanie maksymalnego bonusu jest niemożliwe, a bonusu 50% jest niezwykle trudnym zadaniem, wykonalnym na bardzo późnym etapie gry.
Uzasadnienie i analiza
Zastanówmy się nad odpowiedzią na pytanie: Dlaczego i kiedy warto zacząć rozwijać ulepszoną technologię superkomputera?
- Zatem dlaczego? Otóż wraz ze wzrostem liczby planet, wymagany koszt astrofizyki rośnie w postępie geometrycznym, natomiast sumaryczny koszt superkomputera maleje. Wynika to z faktu, że im więcej planet, tym wymagany poziom (bonus >50%) superkomputera na każdej z kolonii będzie niższy. Po drugie taniej zbudować więcej niższych poziomów, niż kilka wysokich.
- Innym argumentem jest fakt, że dużo łatwiej odłożyć surowce na wiele mniejszych i tańszych badań T18H, niż monstrualną ilość na dwa kolejne wysokie poziomy astrofizyki.
- Kiedy? Trzeba wykonać optymalizację funkcji celu minimalnego kosztu. Po pierwsze trzeba wyznaczyć sumę poziomów T18H w zależności od liczby planet i rasy. Zależy ona od doświadczenia rasy d oraz budynków dających bonus do badań (Metropolis F11H, Transformator F07M i Masowa Produkcja Chipów F11M). Minimalizować należy sumaryczny koszt budowy dla obliczonych poziomów T18H z uwzględnieniem budynków z bonusem dla badań LF oraz Laboratorium F03 i Megalitu F08R (niższy koszt F03R). Finalnie należy porównać minimalny koszt rozbudowy T18H i Astrofizyki w funkcji liczby planet i wyznaczyć punkt przecięcia.
Optymalizacja
Tutaj jest część matematyczna opisująca przypadek ogólny dotyczący optymalizacji uzyskania określonego sumarycznego bonusu b>0 pewnego dowolnego badania form życia.
Jedyne co trzeba wiedzieć by zrozumieć wyniki tabelaryczne, to przyjęte uproszczenie polegające na zasiedleniu wszystkich planet p przez tę samą formę życia o poziomie doświadczenia d∈{0,1,...,100} i tych samych poziomach budynków wzmacniających technologię LF (F11H, F07M i F11M). Budowana technologia rozłożona jest na tych planetach w określony sposób. Niech 1<y≤p oznacza liczbę planet z badaniem LF na poziomie x, wówczas sumaryczna minimalna liczba badań n wyraża się wzorem:
n=yx+(p-y)(x-1)
Wzór należy rozumieć w ten sposób, że na części planet (p-y) badanie wystarczy rozwinąć o poziom niżej (x-1). Niewiadomą jest poziom badania x oraz liczba planet y, zaś dana jest liczba planet p, bonus b i doświadczenie d.
Wyniki
Badanie superkomputera zacznie być opłacalne od 17 planet, gdy koszt astrofizyki dla 18 planety będzie większy niż koszt Superkomputera. Najtaniej, ze względu na budynki z bonusem do badań, wykorzystać Mechy, a nieco drożej Ludzi. Koszt około dwa razy większy poniosą Rock’talowie i Kaelesze.
Uwaga! Stosowane oznaczenia to dla budynków form życia (F) + numer budynku (01-12) + skrót rasy (H, R, M, K), analogicznie dla technologii (T).
● T18H - Superkomputer;
● F03 - Laboratorium Form Życia;
● F08R - Monument Skalny;
● F11H - Metropolis;
● F07M - Wysokowydajnościowy Transformator;
● F11M - Masowa Produkcja Chipów.
Poniżej wyniki optymalizacji dla każdej z ras na d=80 poziomie doświadczenia (≈21200±1000 misji rozpoznawczych) uszeregowane zgodnie z rosnącym kosztem inwestycji.
holon