Jak dobrze zacząć na nowym uni jako zbieracz?

  • nie rozumiem tych tekstów, chłop pyta o zbieracza, mówi, że pograł sporo więc zielony nie jest i wie, że odkrywca jest na początku najlepszy. Chce grać jak mu się podoba to po co głupie teksty?


    co do tematu to brałbym 8 pozycje bo metal najbardziej opłacalnie się wydobywa. Zdecydowanie w spokojnej gali, czyli tej najdalszej od pierwszej, która na początku jest najgorsza (pamiętać że ostatnia jest tak samo bliska 1szej jak druga). Poza tym dalekie gale są puste więc wybierzesz te pozycje które będziesz chciał. Zostawić sobie 1 planętę w 1 gali, a bazę wybudować w spokojnej gali. Potem w pobliskich układach kolonizować (nie wbijać wszystkie planety w 1 układ). Expy słać dla anty, nazbierasz na handlarza za kilka dni.


    Trochę off-topic: dla ludzi szukających odmiany od tradycyjnego ogame polecam serwer testowy Alpha - to trochę inny gameplay w porówaniu do tradycyjnych uni. Parę razy wracałem jak mi się nudziło na zwykłym.

    To pozostaje podjąć decyzję czy trzymać się 1 - 3g na wypadek jakbym miał zabrać się kiedyś za farmienie lub rozłożyć bardziej po galaktykach.


    Co do Alpha to czym się charakteryzuje ten inny gameplay?

  • Co do Alpha to czym się charakteryzuje ten inny gameplay?

    Po pierwsze nie można atakować aktywnych graczy, tylko idlaki. Więc gra się kiedy chce, fs-y , doglądanie konta, ataków itd. odpadają.
    Po drugie surowce czerpie się głównie z latania po idlakach bo to najbardziej opłacalne. Z jednego ataku można wyciągnąć 200kk sury, czasem 300, 400. Do tego co parę dni pojawia się nowy idlak, który ma dużą flotę. Jeśli zdążysz przed innymi graczami to tutaj można zebrać dziesiątki kkk sury. Czyli w praktyce głównie co się robi w takiej grze to skanuje idlaki.

    Po trzecie: można skopiować konto z normalnego uni więc nie trzeba zaczynać od 0.


    Z drugiej strony interakcja z innymi graczami jest praktycznie zerowa. Więc to raczej taka gra samemu dla siebie. Nie każdemu przypadnie do gustu.

  • no tak te 220-230 pol bys musial szukac, ja na Perseuszu mam na koloniach tak kolo 230 pol zabudowane, pusc sobie skana to bedziesz widzial budynki. ten 8 lv teraformera zbudujesz bez wiekszych nakladow w satki. Jedna planeta ewentualnie bylaby Ci potrzebna troche wieksza by wyzej magazyny wybudowac pod handlarza. I tak nie zabudujesz wiecej jak 250 pol to te 230 + 40 teraformer w zupelnosi starczy ;)

  • Na 1 i 2 nie wiem, ale

    3) Ślecie ekspedycje? Czy może jest to strata czasu?

    Tak ślij ekspy, nawet jednym statkiem, żeby przywieźć anty lub handlarza, poza tym pionki ci się mogą przydać. Niektórzy też latają po złom, próbowałem na ferdinand (będąc odkrywcą) i mój wniosek był że nie zwraca się z paliwo, ale na zbieraczu piratów powinno być więcej więc i zysku więcej.


    4) Jaką lokalizacje planet sugerujecie? Uciec gdzieś do dalekiej galaktyki? Czy może rozłożyć planety w 1 - 3g, aby potem mieć dobry dostęp do idlaków? Nie planuję floty stawiać, więc prawdopodobnie tylko idlaki będą wchodzić w grę?


    Zwykle na początku próbuje wynieść się na koniec świata, nawet jako odkrywca i nigdy nic z tego nie wyszło. Na Ferdinand trafiłem obok Qwasa (chyba przekręciłem nick, sorry), który dolatywał do mnie w czasie calla i Mario... Na Halley El Pancho miał do mnie kilka układów, oczywiście nie licząc regularnych lotek, jak trafiłem na Perseus to sam wiesz... Ale na pewno nie grupuj wszystkich planet obok siebie, by mieć gdzie uciekać w razie czego :-)

    Co do wielkości planet na początku rozważ sojusz z odkrywca, naukowcem czy jak się to tam nazywa, chyba to daje coś do wielkości planet. Potem jak koszt kolonizatora będzie pomijalny przejdziesz do handlarzy...

  • Jeśli chcesz grać zbieraczem to musisz mieć świadomość, że w pierwszym dniu będziesz miał przewagę w wydobyciu metalu jeśli trafisz na pozycje 8 i takie TOP 50 dasz radę wbić.

    Później jak konkurencja dojdzie do eksp to już tylko spadek i spadniesz poza TOP 200 więcej nie ma co oczekiwać. Suche eko nie wybroni się bez paczkowania na tym etapie ze zbieraczem. Ogólnie ekspedycje zawsze wygrają z suchym wydobyciem. Jak dla mnie to szkoda zachodu, ale spróbować możesz i potwierdzisz to co tu napisałem :)

  • Cinek a ile z tych pól to elektrownia słoneczna, fuzyjna, silosy rakietowe lub niepotrzebnie wysokie magazyny? Zakładam, że depozytu sojuszniczego nie ma :)


    Zolw co do walk z piratami/obcymi to odkrywcy faktycznie mają mniejszą szansę na spotkanie z nimi, ale z drugiej strony mają też większy limit pz - po 20kk każdego surowca. Nie-odkrywcy mają po 10kk. Prawdopodobnie na to samo wychodzi. Co do klasy sojuszu to faktycznie ostatnio w nagrodach jest darmowa zmiana klasy sojuszu, rzeczywiście można sobie tym pomóc przy kolonizacji.


    zabujca6 nikt tu nie twierdzi, że zbieracz będzie konkurował z odkrywcą, także nie ma co udowadniać :) Od wejścia form życia to nic nie jest w stanie pobić odkrywcy, nawet z paczkowaniem na zbieraczu bywa ciężko - chyba, że ktoś wykorzystuje exploity lub faktycznie kupę kasy ładuje..


    A co do ilości pól to nawet optymistycznie zakładając długą grę to te 230 pól powinno być spoko. Na szybko tak policzyłem:

    - kopalnie: X

    - fuzja: 23

    - magazyny: 20 + 19 + 18 = 57

    - roboty: 16

    - stocznia: 12

    - lab: 18

    - silos: 10

    - nanity: 10


    Nawet zakładając silosy i nieobowiązkową fuzję daje nam to 146 pól + kopalnie. Na wyrost załóżmy 50 + 40 + 45 to w sumie daje 281 pól. Terraformer lvl 10 przy takim koncie kosztuje grosze i dzięki temu schodzimy na 236 pól. A do tego są przedmioty ze sklepu/nagród i budynek Kaeleshów (można na czas budowy zmienić rasę). Ewentualnie nawet poburzyć roboty... Średnia liczba pól dla zbieracza po pozycji 8, uwzględniając bonus 25 pól z ustawień uni, wynosi 239 pól. Z klasą sojusz naukowiec 250 pól. Okazuje się, że wcale tak dużo pól nie trzeba. Mało kto dochodzi do takiego konta :)


    Do 300 pól dobijałem tylko na planecie gdzie miałem magazyny pod handlarza i niepotrzebnie zbudowaną elektrownie słoneczną na wysoki poziom. Jak ktoś stawia planety na pozycji 8, to i tak robi błąd nie korzystając z satelit słonecznych.


    edit: a w zasadzie to można nawet planetę matkę spokojnie zostawić:

    - 163 bazowe pola

    - 25 bonus uni

    - 45 terra lvl 10

    - 5 + 9 + 15 + 20 = 49 z przedmiotów

    = 282 pola, czyli akurat 1 więcej niż w przykładzie powyżej :)

  • Cinek a ile z tych pól to elektrownia słoneczna, fuzyjna, silosy rakietowe lub niepotrzebnie wysokie magazyny? Zakładam, że depozytu sojuszniczego nie ma :)

    Wszystkie stare elektrownie słoneczne wyburzyłem :P

    Kopalnie: 46-47/40/42

    Fuzja: 23

    Magazyny: 17/16/15 (pod handlarza dużo więcej)

    Roboty: 10 (nie rozumiem po co dawać w to więcej, skoro nanity przynoszą dużo lepszy efekt - tak wiem są droższe8o)

    Stocznia: 12

    Laby: 20

    Silos rakietowy: ok 12

    Nanity: 10


    Oczywiście ja nie brałem pod uwagę dopałek do pól planet. Terra kiedyś tam robiłem.

    Ja gram w swój dziwny pokręcony sposób i szukałem kolonii 300+ więc nawet 299 u mnie nie spełniało wymagań:lool:

    No dobra, chyba raz klepnąłem 299 bo po tygodniu czy dwóch wysyłaniu po prawie 100 kolonków dziennie mi się znudziło czekanie:rolleyes:

  • Roboty powyżej lvl 10 jak najbardziej spoko, mniejszym kosztem skracasz budowę budynków. Jak budowałeś pod T3 w formach życia, to powinieneś docenić :)


    To co napisałeś daje 264 pola. Przy terra lvl 10 starczyłoby 219 pól na start nie licząc przedmiotów do pól. A co do "dziwnego pokręconego" sposobu to prawdopodobnie większość graczy tak robi, a potem do 200 pól nie dobija :D

  • Czołem!


    Minęło 100 dni od założenia konta i akurat dzisiaj dobiłem do top 100. Podsumuję moje dotychczasowe doświadczenie, może się komuś przyda.


    Dla przypomnienia moje cele/zasady:

    • buduję kopalnie i formy życia zgodnie z amortyzacją (Ogame Tracker)
    • nie latam ekspedycji, nie farmię idlaków
    • kolonizuję planety na pozycji 8, staram się o min 230 pól oraz niską temperaturę
    • nie paczkuję, zrobiłem mały zakup anty na geologa i handlarza. Okazjonalnie biorę sztab jak są użyteczne nagrody (np. pola planet)


    Ranking

    Zacząlem mocno, przez pierwsze parę dni trzymałem się w top 50. Potem zacząłem spadać aż do top300 jak tylko paczkomaty przebijały kolejne progi punktowe dla ekspedycji. Jakoś po pierwszym miesiącu, jak już wydobycie osiągnęło zadowalający poziom i odkrywcy powoli tracili zapał do spamowania ekspedycji, rozpocząłem konsekwentne pięcie się w górę drabinki.


    "Będziesz farmą!"

    Okazało się, że wcale nie. Na początku pilnowałem zwożenia surowców 2x dziennie i fsowania moich marnych dt. Teraz robię to raz dziennie i na noc parkuję dt na planecie. Owszem na początku zdarzyło się kilka ataków, ale były raczej przypadkowe lub wynikały z braku doświadczenia graczy. Raz mnie ktoś zaatakował przez przypadek, bo chciał na inne kordy wysłać atak. Raz jakiś noobek się rozbił o moją obronę, bo nie wiedział jak symulacje zrobić. Był jeden przypadek, że ktoś mi przeorał planetę dla 1 mln surowców zysku. To akurat ciężko wytłumaczyć.


    Nie mam bunkrów, ale postawiłem trochę obrony, aby moje pełzacze i satki za bardzo nie kusiły. Coś w stylu 100k wr, 1,5k cl i po 300 gausów i plazm. Malutko i spokojnie wystarcza. Z floty mam tylko dt i trochę recków, więc nie ma na co polować.


    Gameplay

    Obawiałem się, że bardzo szybko gra stanie się nudna, ale się myliłem. W zasadzie jest co robić, codziennie stawiam po kilka kopalni czy form życia. Spodziewałem się, że będę miał ciągle problemy z kryształem, natomiast okazało się, że nie wyrabiam z... metalem. Odkąd zacząłem handlarzem wymieniać deu na kris to właśnie metal jest wąskim gardłem rozwoju konta. Handlarza wzywam przeciętnie raz na tydzień.


    Gra jest bardzo spokojna, jak wyjeżdżam na urlop to główne konto wrzucam na U, a tu nawet surki nie zwożę. Wrzucam tylko to na co mnie stać (zazwyczaj badania/budynki fż) i nadwyżkę metalu ładuję w wr, aby nie kusiło. Ogólnie przyjemny odpoczynek od grindowania flotą lub ekspedycjami na głównym koncie.


    Na koniec kilka porad:

    1. Nie marnuj surowców na elektrownie. Max słoneczna na lvl 16 i reszta w satelity.
    2. Pomyśl o pełzaczach po 3-4 tygodniach. Jak tylko będzie cię stać na trochę obrony.
    3. Przy pierwszych koloniach patrz tylko na rozmiar. Im szybciej rozkręcisz kolonie, tym lepiej się konto będzie rozwijało. Dopiero przy następnych planetach patrz na temp. Im niższa, tym więcej będziesz miał deu, a w konsekwencji kryształu.
    4. Farmienie idlaków zdecydowanie przyspieszy rozwój konta. Pomogą tu również IPM.
    5. Nie marnuj surowców na niepotrzebne badania. W zasadzie interesuje cie tylko astro, plazma i techy bojowe, aby za bardzo nie odstawać za potencjalnymi agresorami.

    Tyle. Eksperyment uznaję za udany. Bardzo relaksacyjny styl gry. Pozdro!

  • Fajny eksperyment chociaż byłem negatywnie nastawiony na początku.

    Dzięki za podsumowanie!

    A dorzucisz informacje jakie masz poziomy kopalni po takim czasie ?

    Dobry pomysł. Wrzucam podsumowanie z Ogame Infinity

    1oKsQV.jpg


    Jeśli obrazek zniknie, a ktoś to w przyszłości tu trafi to:

    • 11 planet, nr 12 w drodze
    • eko 38 - 30 - 33, wydobycie dzienne 389kk - 64kk - 59kk
    • plazma 14
    • punkty 22 662 189, #98:
      • eko 66%, #64
      • fż 14%, #71
      • militarne 14% (def 13%, flota 1% - same dt, kilka recków), #163
      • badania 6%, #185
  • Czołem,


    Zbliża się 200 dni serwerowych, więc czas na kolejną aktualizację. Na początek kilka danych:


    dVf9ixa.png

    • 13 planet
    • eko 41 - 33 - 35,5, wydobycie dzienne 765kk - 127kk - 116kk
    • plazma 16
    • pkt 94 413 997, #47:
      • Eko 68%, #34
      • FŻ 14%, #49
      • Badania 13%, #39
      • Militarne 5%, #146; floty dalej nie ma, jedynie 118 600 dt + 1gs do FS

    Tutaj wydobycie z rozbiciem na źródła:


    kopalnie % plazma % pełzacze % sztab % zbieracz % sojusz % % suma [mln]
    metal 258 33.7% 41.3 5.4% 112 14.6% 31 4.0% 64.5 8.4% 12.9 1.7% 246 32.1% 766
    kryształ 47.9 37.8% 5.05 4.0% 20.7 16.4% 5.74 4.5% 12 9.5% 2.39 1.9% 32.8 25.9% 127
    deuter 42.2 36.3% 2.23 1.9% 18.3 15.7% 5.06 4.4% 10.5 9.0% 2.11 1.8% 35.8 30.8% 116
    avg
    36%
    4%
    16%
    4%
    9%
    2%
    30%

    Proporcje konta zachowane. Nadal pkt eko to blisko 2/3 całej punktacji, formy życia wciąż 14%. Jedynie badania urosły kosztem udziału floty/obrony i myślę, że tak już zostanie. W ostatnich 50 dniach zacząłem nadrabiać badania, głównie techy bojowe, napędy, ale też sieć badań. MSBN podbiłem na poziom 11, żeby astro się szybciej badało. W końcu zbieracz nie ma tego bonusu do badań, co odkrywca. Nadal nie używałem żadnych paczek, nawet tych z nagród. Przez większość ostatnich 100 dni nie miałem nawet geologa.


    Rozgrywka dalej wygląda podobnie. Jak buduję eko to u handlarza wymieniam deuter na kryształ. Jeśli cisnę badania (astro, msbn), to sprzedaję metal za kryształ. Skany dostaję regularnie, ale pilnuję zwózki surowców, więc nie ma problemów z atakami. Robię to co 1 lub 2 dni, zależy jak czas pozwala. Raz się przydarzył atak jak kilka godzin "flota" stała na moonie, ale za małe okno zostawiłem, żeby się napastnik wstrzelił.


    Projekt raczej nie będzie kontynuowany. Zapał mi zmalał, po tym jak zmienili ustawienia uni z pokojowych x1 do x4. Niestety zaburzyło to moje FSy. Ciekawostką na pewno jest, że na .en opublikowali wyniki ankiety. Jak widać się da :) Ciekawy jest również sam wynik - 81 osób zagłosowało za zmianą. Było to 74% głosujących oraz mniej niż 10% wszystkich kont na uni.


    Jakby się znalazł chętny na kontynuację to proszę się zgłaszać.

  • Szkoda, że u nas nie ma eko x10 na uni i się nie da zrobić.

    ni z pokojowych x1 do x4. Ni

    Powodzenia w grze. Zwiększenie prędkości flot pokojowych da się przeżyć.

    Vela nie jest zła. Tam bojowe tylko x2 są i nie ma ładowności SS.


    A pokojowe da się przeżyć, oczywiście. Tylko skok z x1 do x4 jest ogromny. Poustawiałem planety pod wolną prędkość pokojowych i teraz jest niestety za szybko :/