Contents [Hide]
- 1. Statek ekspedycyjny (SEX)
- 2. Możliwe wyniki lotów rozpoznawczych
- 3. Rozkłady prawdopodobieństwa
- 4. Wnioski wynikające z modelu prawdopodobieństw
- 5. Kompletna baza raportów form życia
- 6. Podsumowanie wiedzy o misjach rozpoznawczych
- 7. Podziękowania i wyniki pomiarów
- 8. Kalkulator misji rozpoznawczych
Loty rozpoznawcze to misje eksploracyjne umożliwiające odkrywanie nowych form życia, pogłębiania wiedzy o znanych formach życia oraz zdobywanie artefaktów. Zebrane doświadczenie o danej rasie daje bonus do technologii form życia, natomiast artefakty są walutą zastępującą losowy wybór technologii form życia w przypadku, gdy interesująca nas technologia nie przynależy do rasy zamieszkującej planetę. Na początek rozważmy jak realizować misje rozpoznawcze.
Wersja PDF: Misje Rozpoznawcze.pdf
(m.in. bardziej szczegółowa analiza matematyczna dla przypadku ogólnego)
Kalkulator XLSM: Loty Rozpoznawcze 2.0.xlsm
(arkusz kalkulacyjny z obsługą makr do prezentacji teorii lotów rozpoznawczych)
1. Statek ekspedycyjny (SEX)
Loty rozpoznawcze można realizować, wysyłając z poziomu podglądu galaktyki statek ekspedycyjny na dowolną pozycję, jeżeli zbadana została technologia Międzygalaktycznych Posłańców. Wybrane współrzędne można badać jeden raz w ciągu tygodnia. Lot statku ekspedycyjnego do celu liczony jest zgodnie z zasadami obowiązującymi dla floty. Statek ekspedycyjny wyposażony jest w napęd impulsowy wspomagany przez badanie Międzygalaktycznych Posłańców. W chwili startu zamiast obliczenia spalania, pobierany jest tylko stały koszt statku w surowcach. Po sprawdzeniu wybranej lokalizacji generowany jest raport w zakładce ekspedycji, zaś sam statek powraca na planetę startową i znika lub przepada od razu w wyniku zdarzenia losowego np. czarnej dziury lub wypadku w polu asteroid. Ponadto sumaryczna maksymalna liczba misji rozpoznawczych jest ograniczona. Każdego dnia limit podnoszony jest o 50 misji. W szczególności liczbę maksymalną misji ustala gracz, który wykorzystując limit wykonał ich najwięcej.
● Koszt budowy: ꟷ Metal: 5 000 ꟷ Kryształ: 1 000 ꟷ Deuter: 500 ● Ładowność: 0 ● Spalanie: 0 |
● Prędkość: ꟷ Podstawowa wartość: 10 000 ꟷ Bonus badań: (N.Imp × 2 000) ꟷ Bonus klasy: (10000 × 0%) ꟷ Bonus frakcji sojuszu: (10000 × 0%) ꟷ Bonus do technologii form życia: (M.Posł × 100)1 |
1Rachunek orientacyjny, należy obliczyć sumę poziomów technologii Międzygalaktycznych Posłańców, dla każdej planety ważoną poziomem doświadczenia rasy.
2. Możliwe wyniki lotów rozpoznawczych
Generowane losowo raporty można podzielić na 4 klasy:
- AR (ang. Artefacts) – 4 raporty o znalezieniu artefaktów dla 3 wariantów wielkości, a także 1 o przepełnieniu magazynów;
- LF (ang. Lifeforms) – 3 możliwe raporty (LF/D) o pierwszym spotkaniu z nową rasą (ang. Discovery) lub 3 inne raporty (LF/E) dające doświadczenie już znanej rasy (ang. Experience);
- ND (ang. No Discoveries) – 20 możliwych raportów bez odkryć;
- SL (ang. Signal Lost) – 10 możliwych przypadków utraty kontaktu ze statkiem.
Znalezisko artefaktów występuje w trzech rozmiarach - małym (AR/S), średnim (AR/M) i dużym (AR/B), na co wskazuje treść komunikatu. Za pierwsze odkrycie nowej rasy (LF/D) punkty doświadczenia nie są przyznawane, jak za ponowne odkrycie formy życia (LF/E). Losowania jest wówczas rasa spośród 4 równie prawdopodobnych. Utrata kontaktu ze statkiem (SL) jest wbrew pozorom zjawiskiem neutralnym lub nawet pozytywnym, gdyż wcześniej zwalnia się zajęty slot. Koszty za loty, także te nieudane (ND) nie są zwracane, a po powrocie statek przepada. Algorytm losowań można opisać przy pomocy kilku reguł i rozkładów prawdopodobieństwa.
3. Rozkłady prawdopodobieństwa
- Rozkład prawdopodobieństwa klas określa szansę 25% na artefakty, 10% na formy życia, 60% na brak odkryć oraz 5% na utratę kontaktu ze statkiem ekspedycyjnym.
- Rozkład wielkości artefaktów określa szansę 79.5% szans na event mały, 20% na średni oraz 0.5% na duże znalezisko.
- Rozkład prawdopodobieństwa rasy określa szansę 25% na rasę Ludzi (H, ang. Humans), 25% na rasę Rock’talów (R), 25% na Mechów (M) i 25% na Kaeleshów (K).
- Rozkłady prawdopodobieństwa raportu w klasach LF, ND i SL są równomierne, co oznacza, że pojawienie się danej treści raportu jest równie prawdopodobnie. Spośród 20 możliwych raportów bez odkryć ND, szansa na konkretny wynosi 5%, natomiast dla 10 raportów utraty kontaktu SL jest to 10%. Na trzy możliwe raporty LF/E szansa pojawienia się jest bliska 33.3%, przy czym dla raportu LF/E1 wydaje się być odpowiednio większa niż LF/E2 i analogicznie dla LF/E3. Znajomość tych rozkładów nie wpływa na wartości liczbowe w modelu, więc ich analizę można pominąć.
- Rozkład prawdopodobieństwa doświadczenia rasowego jest rozkładem jednostajnym dyskretnym o wartościach całkowitych na przedziale od 1000 do 10000. Liczba nie jest zależna od rasy.
Przedział | Prawdopodobieństwo | Średnia | Odchylenie | |
Wzór | [a, b] | 1/n = 1/(b-a+1) |
(a+b)/2 | sqrt((n^2-1)/12) |
LF/E | [1000, 10000] | 1/9001 ≈ 0.0111% | 5500 | ±2598.365 |
Przykładowe pomiary rozkładu doświadczenia dla 20000 lotów, gdzie liczby w nawiasie to wartości skrajne:
- Rozkład prawdopodobieństwa liczby artefaktów jest rozkładem jednostajnym dyskretnym, co oznacza, że w przedziale charakterystycznym dla wielkości eventu prawdopodobieństwo na dowolną całkowitą liczbę artefaktów jest jednakowe.
Przedział | Prawdopodobieństwo | Średnia | Odchylenie | |
AR/S | [1, 19] | 1/19 ≈ 5.263% |
10 | ±5.478 |
AR/M | [19, 181] | 1/163 ≈ 0.613% |
100 | ±47.053 |
AR/B | [181, 1819] | 1/1639 ≈ 0.061% |
1000 | ±473.138 |
Przykładowe pomiary rozkładu artefaktów dla 20000 lotów2:
2Warto zauważyć, że udało się zaobserwować maksymalną wartość dużego artefaktu, czyli 1819. To pośrednie potwierdzenie tej wartości jako granicznej przy założeniu takich samych zasad przejścia jak między małym, a średnim artefaktem. Te założenia to dziesięciokrotność wartości średniej i część wspólna zbioru obejmująca maksymalnie jedną wartość, w przypadku artefaktu dużego to 181, czyli też maksymalna wielkość artefaktu średniego. Mamy zatem spełniony warunek średniej (1819+181)/2=1000.
4. Wnioski wynikające z modelu prawdopodobieństw
Istotnie w odniesieniu do modelu jest ustalenie jaka średnia liczba artefaktów i doświadczenia rasowego przypada na jeden lot wraz z niepewnością. Problem odwrotny dotyczy liczby lotów, którą należy średnio wykonać by zdobyć konkretną liczbę artefaktów lub doświadczenia.
4.1 Zdobyte doświadczenie rasy
Punkty doświadczenia, przyznawane w przypadku raportu klasy LF/E, poszerzają wiedzę o rasie. Miarą obeznania z rasą jest doświadczenie rasy podzielone na 100 poziomów. Każdy z poziomów daje 0.1% bonusu do dowolnej technologii form życia liczony dla aktywnej na planecie rasy. Wymagana liczba punktów doświadczenia pozwalająca uzyskać kolejny poziom podlega ciągowi arytmetycznemu o różnicy 900.
∀n∈{k∈N:0≤k≤100} En = 900·n
Zatem na poziomie m rasy, mając początkową liczbę punktów doświadczenia P0 < Em, do uzyskania poziomu n potrzeba następującej liczby punktów, jeżeli m < n, co należy rozumieć jako wzór na liczbę punktów P, którą należy zdobyć w lotach rozpoznawczych:
P = 450(n − m)(n + m + 1) − P0
Nie tracąc ogólności przyjmijmy jedną z ras. Prawdopodobieństwo jej znalezienia wynosi: p = 1/10*1/4 = 1/40. Liczba zdobytego doświadczenia podlega rozkładowi jednostajnemu dyskretnemu w granicach od a do b, czyli [1 000,10 000]. (...)
Wykonując x lotów, otrzymamy sumę x zmiennych losowych o parametrach μP = 137.5 i σP ≈ 951.909, co ostatecznie prowadzi do następującej konkluzji:
P = 137.5x ± 951.909√x
Powyższy wzór umożliwia oszacowanie ilości zdobytego doświadczenia po zadanej liczbie lotów. Wyznaczmy także średnią liczbę lotów, potrzebną do zgromadzenia doświadczenia P. W tym celu zauważmy, że średnia liczba lotów μx to nic innego jak iloraz doświadczenia P przez wartość doświadczenia przypadającą na pojedynczy lot μP . Niepewność liczby lotów przybliżmy jako odchylenie doświadczenia dla średniej liczby lotów μx, dzieloną przez jednostkową wartość lotu w doświadczeniu μP.
- μx = P/μP = 0.0072P
- σx = σP/μP √μx ≈ 0.590393√P
Finalnie prowadzi to do wzoru na przewidywaną liczbę lotów x potrzebną do zebrania P doświadczenia:
x = 0.00727P ± 0.590393√P
4.2 Zdobyty poziom doświadczenia rasy
Rozważmy jeszcze jeden przypadek, w którym niewiadomą jest zdobyty poziom doświadczenia rasy n, zaś dana jest liczba lotów x. Rozwiążmy równanie na liczbę punktów P ze względu na niewiadomą n, zakładając, że P jest dane ze wzoru statystycznego:
μn = 1/2(sqrt(2·(P+P0)/225 + (2m+1)^2) − 1)
Oczywiście poziom doświadczenia jest liczbą całkowitą, zatem: n = ⌊μn⌋, gdzie: ⌊c⌋ ≡ floor(c), oznacza zaokrąglanie w dół wokół zera. Wyznaczmy też niepewność poziomu doświadczenia. W tym celu skorzystajmy z zasad propagacji niepewności obliczając pochodną cząstkową ∂μn/∂P = U(P). (...)
Ponieważ σn ≈ σP(x) · U(P) oraz przyjmując, że P(x) = μP·x = 137.5x i σP(x) = σP√x = 951.909√x, otrzymamy wzór na przewidywany poziom doświadczenia rasy n, po wykonaniu x misji przy początkowym poziomie m i liczbie punktów doświadczenia P0:
n = ⌊1/2 ( sqrt(2·(P0+μP·x)/225 + (2m+1)^2) − 1) ± σP√x / (30·sqrt(2·(P0+μP·x) + 225 (2m+1)^2) )⌋
4.3 Zdobyte Artefakty
We wstępie zasygnalizowana została informacja, że artefakty stanowią walutę umożliwiającą odblokowywanie wybranych technologii form życia przynależących do ras niezasiedlonych na planecie. Artefakty znajdowane są na misjach rozpoznawczych w trzech wariantach rozmiaru.
Maksymalna liczba przechowywanych artefaktów wynosi 3600, a po przekroczeniu, każdy kolejny artefakt występuje w ilości zerowej. W tym miejscu warto jedynie wspomnieć, że generowany jest wówczas raport (AR/F) mylnie wskazujący na małe znalezisko z informacją o przepełnieniu magazynów (ang. Full). Z tego względu nie można ustalić faktycznego rozmiaru eventu.
Niech n1 oznacza sumaryczną liczbę technologii T1 do odblokowania na koncie. Kolejno n2 niech oznacza to samo, ale dla technologii T2 i analogicznie n3 dla technologii T3. Każdy z poziomów technologii ma swoją cenę. A zatem, wymaganą liczbę artefaktów można policzyć z prostego wzoru:
A = 200(n1 + 2n2 + 3n3) − A0
Analiza statystyczna jest analogiczna do doświadczenia rasy, ponieważ liczba artefaktów również podlega rozkładowi jednostajnemu dyskretnemu. W tym przypadku należy uwzględnić trzy składowe z prawdopodobieństwem klasy AR i wielkości eventu: p = 1/4 * [159/200, 1/5, 1/200] = [159/800, 1/20, 1/800] = [p1 p2 p3]. (...)
Wykonując x lotów, otrzymamy sumę x zmiennych losowych, a zatem po podstawieniu danych liczbowych, czyli μA = 8.2375 i σA ≈ 45.809, otrzymamy finalny wzór na przewidywaną liczbę znalezionych artefaktów:
A = 8.2375x ± 45.809√x
Jeżeli znamy liczbę potrzebnych artefaktów A, wówczas pozostaje ustalić ile średnio do zrealizowania tego celu należy wysłać statków ekspedycyjnych. Ponieważ problem nie różni się niczym od dotyczącego doświadczenia rasowego, przytoczmy finalny rezultat.
Wzór na przewidywaną liczbę lotów x potrzebną do zebrania A artefaktów:
x = 0.1214A ± 1.9376√A
4.4 Czas gromadzenia doświadczenia i artefaktów
Ostatnią i najważniejszą kwestią jest oszacowanie w jakim czasie możliwe jest zebranie przyjętej liczby artefaktów A lub punktów doświadczenia P. W tym celu na początek należy wyznaczyć niezbędną liczbę lotów x dla artefaktów lub punktów doświadczenia.
Mając dany x jako granicę (wraz z niepewnością) wprowadźmy nowe oznaczenia. Niech xG oznacza liczbę zrealizowanych przez gracza misji rozpoznawczych, zaś xL niech oznacza maksymalny limit misji albo liczbę misji zrealizowanych przez top1. Wyznaczony cel oznaczmy jako xT=xG+x. Przez vG oznaczmy dzienną liczbę misji, zaś przez vL oznaczymy określoną przez limit dzienną liczbę misji, a więc vL = 50.
Funkcje zrealizowanych misji od czasu x(t) = x0 + v·t to w obu przypadkach dwie proste o pewnych kątach nachylenia ze względu na v. Rozważmy przypadki - po pierwsze jeżeli vG ≤ vL, wówczas nie ma możliwości dogonienia rosnącego limitu. W takim razie czas gromadzenia t=x/vG=(xT−xG)/vG. Taka sama sytuacja, lecz dla vG > vL wystąpi, jeżeli określony cel xT można osiągnąć przed limitem lub gdy top1 zrobi to wcześniej i go wyminie. Jeżeli natomiast proste się przetną przed osiągnięciem xT, wówczas czas gromadzenia określi prosta limitująca t=(xT−xL)/vL. Niepewność czasu gromadzenia przybliżmy jako σt ≈ σx/v. Podsumujmy powyższe ustalenia układem równań przyjmując x = μx ± σx:
Jeśli: (μx − (xL − xG))/vL > (xL− xG)/(vG − vL), wówczas:
t = (μx + xG − xL)/vL ± σx/vL
w przeciwnym razie:
t = μx/vG ± σx/vG
5. Kompletna baza raportów form życia
ID | Wpis z dziennika pokładowego form życia |
AR/B | Statek ekspedycyjny znalazł olbrzymią kolekcję artefaktów! |
AR/M | Statek ekspedycyjny znalazł dużą ilość artefaktów. |
AR/S | Statek ekspedycyjny znalazł kilka artefaktów. |
AR/F | Statek ekspedycyjny znalazł kilka artefaktów, ale nie mógł ich zabrać, ponieważ twoje magazyny są pełne. |
LF/D1 | Podczas poszukiwań inteligentnych istot w kosmosie statek ekspedycyjny przechwycił sygnał o pomoc. Załoga natychmiast zareagowała i odnalazła statek nieznanej formy życia uwięziony w magnetycznej sieci zepsutej sondy kosmicznej. Z wdzięczności nieznana forma życia zaprosiła załogę na swoją macierzystą planetę i obdarowała ją zapasami na drogę powrotną. Jak potoczą się dalsze losy ich przyjaźni pokaże przyszłość, ale międzygalaktyczni posłańcy zrobili już pierwszy krok w dobrą stronę. |
LF/D2 | Załoga chciała tylko uzupełnić swoje zapasy na tej planecie, gdy nagle natknęli się na obcą cywilizację! Zostali poinformowani w bardziej lub mniej przyjazny sposób, że przywłaszczyli sobie bezprawnie czyjąś własność. Przywłaszczone towary zostały zwrócone, a załoga wróciła do domu wprawdzie z pustym magazynem, ale z ekscytującym odkryciem. |
LF/D3 | Ze statkiem ekspedycyjnym, który poszukiwał pozaziemskiego inteligentnego życia, skontaktował się nagle statek wysokorozwiniętych istot obcego gatunku, który miał za cel tę samą misję do spełnienia! Międzygalaktyczni posłańcy obu stron podekscytowani zaczęli wymieniać się prezentami i wypowiadać formułki grzecznościowe, podczas gdy reszta załogi musiała podać się różnorakim testom, by udowodnić, że rasa ludzka to inteligentna forma życia. Testy załogi wypadły pomyślnie, więc obie strony powróciły na planety macierzyste i odnotowały w swoich dzienniczkach pokładowych wzmiankę o kontakcie z nieznaną rasą. |
LF/E1 | Podczas postoju na pozornie mało obiecującej planecie członkowie załogi odkryli przez czysty przypadek nowy gatunek bardzo imponującej, kosmicznej rośliny, z której chcieli natychmiast pobrać próbki. Wtedy nagle pojawiła się inna forma życia, której przedstawiciele również wysunęli roszczenia do zawładnięcia tym nad wyraz rzadkim egzemplarzem flory. Po długiej dyskusji osiągnięto konsensus i podzielono znalezisko na dwie równe części. W ten sposób statek ekspedycyjny powrócił do domu co prawda bez nowo odkrytej formy życia, ale za to z bardzo ładnie pachnącymi upominkami. |
LF/E2 | Statek ekspedycyjny podążał za bardzo obiecującym sygnałem, gdy nagle wpadł w zasadzkę kosmicznych piratów. Jego załoga bohatersko stawiła czoło zagrożeniu, jednak piraci byli dobrze zorganizowani i szanse na ucieczkę nie były zbyt duże. Na szczęści nagle ni stąd ni zowąd pojawiła się obca flota i pomogła naszej załodze! Po krótkiej wymianie ognia piraci uciekli w popłochu. Ta obca forma życia jest już nam co prawda znana, ale impreza na mostku kapitańskim i tak należała do bardzo udanych. |
LF/E3 | Wskutek błędu nawigacyjnego statek ekspedycyjny zboczył w którymś momencie z kursu i zaczął błądzić po szerokich pastwiskach kosmosu, gdy nagle został wykryty przez oddział zwiadowczy innej formy życia. Obcy piloci przekazali nawigatorowi wszystkie niezbędne dane, aby ten mógł powrócić na prawidłowy kurs, po czym pożegnali się i odlecieli. Załoga nie próbowała nawiązać ponownego kontaktu z poznaną właśnie nową formą życia i wróciła najkrótszą drogą do swojej ojczystej planety. |
ND/01 | Dziwna mgła zahipnotyzowała całą załogę statku ekspedycyjnego. Nieznane kolory i wzory przenikają do mózgu ludzkiego i wytwarzają tam dziwny zamęt, sprawiając, że załoga zamiast szukać pozaziemskich form życia, próbuje odpowiedzieć na pytanie "Czy kosmici jedzą zielone hot dogi?". Nie trzeba chyba dodawać, że załoga nie znalazła nowych form życia. |
ND/02 | Insektoidalne istoty obce, które nasi międzygalaktyczni ambasadorzy z powodu niebywałego porządku na ich planecie uznali za inteligentne formy życia, okazały się niestety dość prymitywne. Gdy w końcu pożarły całą zawartość pokładowych śmietników, wysadzono je ponownie na ich planecie, nie zważając na protesty załogi, która chciała zatrzymać tak pożytecznych współlokatorów. |
ND/03 | Magnetyczne pole asteroid zakłóciło pracę skanerów. To, co wydawało się obiecującym sygnałem inteligentnej pozaziemskiej formy życia, było po prostu tylko małą usterką urządzeń pomiarowych, a nie nową formą życia. |
ND/04 | Mimo obiecujących sygnałów, za którymi podążał statek ekspedycyjny, rozwiały się one w kosmicznej mgle. Poszukiwania trwały jeszcze przez jakiś czas, ale nie udało się odkryć nowych form życia. |
ND/05 | Na dzikiej planecie załogi odkryła bardzo nowoczesną stację badawczą, która była nadzorowana i sterowana przez sztuczną inteligencję. Drzwi do stacji były jednak chronione hasłem, a AI nie była skora do komunikacji. Po wielu dniach nieudanych prób odgadnięcia hasła zaczęły kończyć się zapasy, a załoga już chciała się poddać, gdy nagle jednemu z jej członków jakimś cudem udało się zgadnąć hasło. Wewnątrz budynku okazało się jednak, że ta dość imponująca AI była jedynie wyrafinowanym systemem automatyki domowej, a zawiedziona załoga wróciła na statek z pustym rękoma. |
ND/06 | Na początku wyprawy udało im się odszyfrować z tajnej wiadomości kilka obiecujących współrzędnych. Jednak gdy statek ekspedycyjny dotarł do wyznaczonego sektora, załoga znalazła tylko gigantyczne pole zniszczeń pozostałe po zakończonej bitwie. Nie odnaleziono tam żadnych ocalałych. |
ND/07 | Na samym środku pola asteroid zachwyceni naukowcy statku ekspedycyjnego znaleźli sieć neuronalną. Tym większe było ich rozczarowanie, gdy się okazało, że jest to jedynie zbitek wiadomości sportowych sprzed stuleci, w dodatku o bardzo wątpliwej wiarygodności. Załoga powróciła do doku bez żadnych wyników i z miernymi nastrojami. |
ND/08 | Obiecujące sygnały pokierowały statek ekspedycyjny do tajemniczej złotej sfery, która samotnie unosiła się w głębiach kosmosu. Mimo wszelkich starań międzygalaktycznym posłańcom nie udało się odnaleźć wejście ani nawiązać kontaktu z dziwnym obiektem, zanim ten nagle odleciał. |
ND/09 | Po intensywnych poszukiwaniach załoga statku ekspedycyjnego natrafiła na ogromną, luminescencyjną amebę! Ameba ta niestety nie najlepiej radziła sobie w standardowych testach na ustalenie ilorazu kosmicznej inteligencji. Ponadto ameby nie cieszyły się zbyt wielkim uznaniem wśród naukowców, więc postanowiono nie drążyć tego tematu i wrócić do domu. |
ND/10 | Podczas poszukiwania pozaziemskiego życia statek ekspedycyjny wpadł w kosmiczny wir, który niestety poważnie uszkodził zewnętrzną osłonę statku. Wprawdzie załogę i statek uratował ryzykowny manewr podczas lotu, ale musieli przerwać wyprawę i powrócili z pustymi rękami. |
ND/11 | Statek ekspedycyjny był już od dłuższego czasu w drodze, gdy się okazało, że do oprogramowania skanującego wkradł się jakiś fatalny błąd. I dlatego też nie można było odkryć żadnej nowej formy życia. |
ND/12 | Statek ekspedycyjny natrafił na od dawna opuszczoną stację badawczą, którą zamieszkiwały dotychczas nieznane istoty żyjące. Przeprowadzenie dokładnych analiz wykazało niestety, że jest to jedynie wyrafinowany żart pewnej wymarłej już formy życia. Załoga zniszczyła wszystkie szydercze atrapy i wróciła zła na pokład. |
ND/13 | Statek ekspedycyjny odkrył na nieznanej planecie system roślin, który wydawał się być nad wyraz inteligentny. Gdy załoga chciała go zbadać, została zatrzymana przez tajemnicze roboty w mundurach, które zwróciły naukowcom uwagę, że jest to własność prywatna. Mimo gróźb międzygalaktycznych procesów sądowych członkowie naszej załogi ekstrahowali pod osłoną nocy próbki z tej rzekomo inteligentnej rośliny i niepostrzeżenie wrócili na pokład. W laboratorium okazało się jednak, że zebrane po ciemaku próbki pochodzą z najzwyklejszych roślin pokojowych. |
ND/14 | Statek ekspedycyjny z nieukrywanym entuzjazmem zgłosił natrafienie na identycznej konstrukcji statek ekspedycyjny z lustrzanego uniwersum. Jego załoga, pochodząca przecież z innego wymiaru, miała nawet te same imiona. Na tym zakończyły się jednak jakiekolwiek podobieństwa, gdyś nasi goście z innego świata zachowali się podczas międzywymiarowej imprezy powitalnej tak chamsko i gburowato, że w trybie natychmiastowym zostali wydaleni z naszego uniwersum. Załoga naszego statku ekspedycyjnego nie kryła rozczarowania, ale wszyscy odczuli jednak także przynajmniej lekką ulgę. |
ND/15 | W dużej mierze niezbadanym jeszcze systemie planetarnym odkryto samoświadomą kosmiczną mgłę! Nasi międzygalaktyczni ambasadorzy byli tak podekscytowani, że przy dużym medialnym rozgłosie wysłali sondę badawczą. Gdy jednak próbowali za jej pomocą nawiązać kontakt ze świeżo odkrytym mgielnym bytem, okazało się, że jego inteligencja nie przewyższa intelektu plujki pospolitej. Ekscytacja znaleziskiem szybko wygasła, a pobłażliwe media zgodziły się przemilczeć to niefortunne wydarzenie. |
ND/16 | W momencie przejęcia sygnału radiowego przez statek ekspedycyjny, doszło do awarii wszystkich systemów komunikacjach. W tych okolicznościach nie tylko nie było możliwe nawiązanie kontaktu z inteligentną formą życia, ale także kontynuowanie misji mogłoby się okazać niebezpieczne. Wprawdzie załoga powróciła do domu rozczarowana, ale cała i zdrowa. |
ND/17 | W poszukiwaniu nowych form życia statek ekspedycyjny podążał za tajemniczymi sygnałami, które prawdopodobnie dochodziły z tyłu nieznanej planety. Na pokładzie międzygalaktyczni posłańcy odebrali już pakiet powitalny oraz aktywowali komputer tłumaczący, okazało się jednak, że sygnał pochodził z wraku statku. Z całą pewnością statek jest obcego pochodzenia, ale po pilotach nie ma śladu. Nie odkryto więc żadnej nowej formy życia. |
ND/18 | W poszukiwaniu obcego inteligentnego życia statek ekspedycyjny kluczył już od wielu miesięcy bezowocnie po przepastnej galaktyce, gdy nagle jego załoga natrafiła na kosmicznego kuzyna naszego ziemskiego pantofelka! Ta forma życia do inteligentnych co prawda nie należała, ale członkowie załogi byli już tak zmęczeni tą długą podróżą, że zadowolili się i takim znaleziskiem i obrali kurs powrotny. |
ND/19 | Wśród załogi statku ekspedycyjnego zapanowała radosna nadzieja, gdy badania zarodników pleśni wykazały poszlaki inteligentnego życia. Nieco później okazało się jednak, że była to niecna manipulacja jakiegoś zgrywusa, który chciał skompromitować swojego kolegę po fachu. Analizowane zarodniki mogły poszczycić się w rzeczywistości inteligencją nie większą od przeciętnej pleśni rozprzestrzeniającej się po kuchni pokładowej. Sabotażystę eksperymentu wysadzono po prostu na pierwszej lepszej planecie, a statek powrócił bezowocnie do doku. |
ND/20 | Z powodu technicznego błędu w systemie nawigacyjnym statek ekspedycyjny niebezpiecznie zbliżył się do horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Załodze udało się w ostatniej chwili zawrócić, ale zużyli cały zapas paliwa i musieli zrezygnować z poszukiwań nowych form życia. |
SL/01 | Flota ekspedycyjna wpadła podczas swojej misji w zasadzkę złowrogich obcych. Podejrzewamy, że gatunek ten jest inteligentny, ale niestety był też nad wyraz agresywny i zniszczył nasz statek jeszcze przed nawiązaniem jakiegokolwiek kontaktu. |
SL/02 | Podczas śledzenia silnych kosmicznych sygnałów nawigator był najwidoczniej zafiksowany na celu, że nie zauważył znajdującej się pobliżu czarnej dziury. Wkrótce statek wpadł w jej pole grawitacyjne i nawet największe wysiłki załogi nie powstrzymały go przed trafieniem do jej bezdennej głębi. Aby zapobiec takim wypadkom, ustalono nowy standard, według którego skanery automatycznie alarmują w przypadku niedalekiej obecności czarnych dziur. |
SL/03 | Statek ekspedycyjny natrafił na nieznany do tej pory gatunek istot żyjących, które okazały się jednak wrogo nastawione. Z ostatniej wiadomości załogi wynika, że jej członkowie zostali pojmani i uprowadzeni przez obcych. Niestety nie udało się ustalić ani lokalizacji statku, ani dalszych losów jego załogi. |
SL/04 | Statek ekspedycyjny przechwycił bardzo obiecujące sygnały. Gdy pełna nadziei załoga podążała za energetycznymi śladami, doszło nagle do zerwania połączenia, którego nie udało się już niestety przywrócić. Wysłane oddziały poszukiwawcze nie znalazły żadnych wskazówek co do lokalizacji statku. Najwidoczniej przepadł w bezkresach kosmosu. |
SL/05 | Statek ekspedycyjny wylądował na nieznanej planecie, by uzupełnić zapasy. Planeta ta była spowita tajemniczą mgłą, która okazała się być niezwykle silnym gazem usypiającym. Jego moc była na tyle niezwykła, że nikt nie odważył się podjąć misji ratunkowej. |
SL/06 | W trakcie poszukiwania inteligentnych form życia statek wylądował na nieznanym do tej pory księżycu. Załoga statku dosyć szybko dowiedziała się, dlaczego jeszcze nikt nie udokumentował istnienia tego ciała niebieskiego. Udało im się wysłać jeszcze szybki sygnał SOS, ale niestety było już za późno. Ogromne czerwie magmowe pochłonęły cały statek wraz za załogą w przeciągu kilku minut. |
SL/07 | Wygląda na to, że statek ekspedycyjny przepadł w do tej pory nieznanej osobliwości. Nie udało się namierzyć oznak życia załogi. |
SL/08 | Załodze statku ekspedycyjnego udało się nawiązać kontakt z nieznaną rasą obcych, która na pierwszy rzut oka wydawała się być przyjazna. Wiadomości naszych ambasadorów i załogi dosyć szybko wydały nam się jednak aż nazbyt euforyczne i musieliśmy wyjść z założenia, że ulegli hipnozie. Ich ostatnich znakiem życia było bardzo radosne orzeczenie całej załogi, że zostaną już na stale u ich nowych najlepszych przyjaciół. Od tamtej pory zaginął po nich wszelki ślad. |
SL/09 | Załoga statku ekspedycyjnego zmagała się od dłuższego czasu ze znacznymi wewnętrznymi konfliktami, które w końcu doprowadziły do buntu. Gdy ekipy ratunkowe odnalazły porzuconych członków załogi, okazało się że druga strona konfliktu porwała statek i dołączyła do bandy kosmicznych piratów. W konsekwencji tego zajścia wprowadzono przepis, który nakazuje wszystkim załogom statków odbywanie cokwartalnych seminariów promujących team building. |
SL/10 | Załoga tego statku ekspedycyjnego już zawsze słynęła z brawurowych manewrów i miała w całej flocie reputację nieustraszonej, co czyniło ją idealnym wyborem do tej misji. Pewnie dlatego jej członkowie pomyśleli, że mogą spokojnie przelecieć przez sam środek pola asteroid. Niestety tym razem ich odwaga nie była najlepszym doradcą, a ze statku pozostał tylko kosmiczny złom. |
6. Podsumowanie wiedzy o misjach rozpoznawczych
Ustaliwszy cel misji rozpoznawczych, polegający na zebraniu odpowiedniej liczby artefaktów i punktów doświadczenia najbardziej chcielibyśmy znać liczbę koniecznych lotów, niezbędnych do jego zrealizowania. Niniejszą analizę najlepiej zatem podsumować, przytaczając najistotniejsze formuły na średnią liczbę lotów wraz z niepewnością oraz wzory na średnie zyski, odpowiadające przyjętej liczbie lotów. Znając liczbę lotów można oszacować czas potrzebny na realizację takiego planu. Dla pewnej liczby lotów można także oszacować zdobyty poziom doświadczenia rasy.
Przykłady:
- Wykonanie x = 10000 lotów pozwoli zgromadzić dla każdej z ras P = 1375000 ± 95190.9 punktów doświadczenia. Przyjmując poziom początkowy E0 (m=0, P0=0) da to n = ⌊54.779 ± 1.913⌋, czyli: n = 54[-2][+2] = 54 ± 2 poziom doświadczenia rasy.
- Analogicznie wykonanie x = 8000 lotów da n = ⌊48.944 ± 1.913⌋, czyli: n = 48[-1][+2] ≠ 48 ± 2 poziom doświadczenia rasy.
- Dojście od zerowego poziomu E0 (m = 0, P0 = 0) do poziomu E100 (n = 100), czyli uzyskanie maksymalnego bonusu 10% do technologii, wymaga średnio: x = 33054.55 ± 1258.66 lotów.
- Wykonanie x = 10000 lotów pozwoli zgromadzić A = 82375 ± 4581 artefaktów.
- Załóżmy, że chcemy kupić 25 technologii T1, 18 T2 i 13 T3, potrzebujemy zatem A = 20000 artefaktów. Ich zebranie wymaga średnio: x = 2428 ± 274 lotów.
- Policzmy czas wymagany do uzyskania ostatniego poziomu doświadczenia n = 100, jeżeli aktualnie posiadamy poziom m = 30. Przyjmijmy, że liczba lotów wykonanych xG = 3000, natomiast aktualny limit top1 wynosi xL = 23000. Dodatkowo przyjmijmy, że dziennie wysyłamy vG = 250 misji, gdzie vL = 50. Potrzebne punkty doświadczenia to P = 4126500, a więc x = 30010.91 ± 1199.31. We wzorze na czas stwierdzamy przypadek 1, tak więc: t = 200.22 ± 23.99 dni.
- Przyjmując te same warunki początkowe, wróćmy do przykładu, w którym należało zebrać A = 20000 artefaktów. Na wykonanie x = 2428 ± 274 lotów, po stwierdzeniu przypadku 2, potrzeba: t = 9.71 ± 1.10 dni.
7. Podziękowania i wyniki pomiarów
W trakcie zbierania danych na szczególne podziękowania zasługuje zefir za udzieloną pomoc w zrozumieniu form życia i podzielenie się wartościowymi spostrzeżeniami, radami oraz zasobem ponad tysiąca pomiarów, bez których nie powstało by to opracowanie. Dziękuję też ciap za konsultacje i przesłanie czterech tysięcy zebranych lotów!
8. Kalkulator misji rozpoznawczych
Opracowana teoria oraz wyprowadzone wzory posłużyły do zbudowania modelowego kalkulatora probabilistycznego dla misji rozpoznawczych. Dodatkowo wszystkie przedstawione zależności zostały sprawdzone w niezależnym symulatorze lotów rozpoznawczych. Narzędzie odpowiada na pytania opisane w przykładach od 1 do 7 oraz pozwala przewidywać czas lotu statku ekspedycyjnego i planować dzienną liczbę misji. Dodatkowo wprowadzono możliwość edycji przyjętych teoretycznych rozkładów prawdopodobieństwa na wypadek zmian w grze lub pomiarów eliminujących wciąż otwarte nieścisłości opisane w poprzednim podpunkcie. Stosowane oznaczenia zostały wyjaśnione tutaj oraz w teorii pdf, a część w samym pliku.
holon