Posts by buleon

    "Raz... dwa... trzy... otwórz się.

    Ostatnie słowo było sykiem, który przerodził się w głuche warczenie. Złota koperta medalionu otworzyła się z cichym kliknięciem."

    Coś prostego - kto, gdzie i kiedy zwyciężył w starciu zapaśniczym, w którym udział wzięli mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów, który był także dyskobolem oraz indywidualny i drużynowy mistrz olimpijski w gimnastyce?

    Mieszka i Chlodwiga poza chrztem łączy coś jeszcze. Do tego duetu mógłbym dodać innych wybitnych władców, np. Olgierda Giedymowicza z Litwy. Szukałem jeszcze następnych i znalazłem, jednak podanie ich wskazałoby również jak sądzę rozwiązanie :)

    Poitiers. Pierwsza bitwa w 507 r., zwyciężył Chlodwig, który tak jak Mieszko był pierwszym ochrzczonym władcą swojego państwa. Druga bitwa w 732 r., zwyciężył Karol zwany Młotem, który to przydomek można skojarzyć z Hefajstosem. Trzecia bitwa w 1356 r., zwyciężył Edward zwany Czarnym Księciem. Miał on herb, na którym były złote lilie w niebieskim polu i złote lwy w czerwonym. Kostrzyn nad Odrą miał po wojnie pół białego orła na czerwonym tle i jakąś rybę w niebieskim, więc mają podobne kolorystycznie tło herbowe.

    Nie, nie on. Ten konkretny reżyser nagrał chyba pięć filmów o swojej wsi, w tym chyba jeden ma jej nazwę w tytule. W podobnym stylu tworzyli pisarze iberoamerykańscy, tacy jak Borges czy Marquez.

    Zaklęcie to, z efektem przypominającym smoka, rzucił uczeń Hogwartu. Inkantacja nie była podana, było to też jedyne udane użycie tego czaru.

    Zolw był dość blisko. Co prawda góra nie ta, ale wskazał dobry powód - różnice w systemie regionalizacji pomiędzy Jerzym Kondrackim a twórcami Korony Gór Polski. Szczyt z zagadki nie należy do Korony Gór Polski, ale do innej Korony już tak :)

    Pięknie, tak myślałem, że XV-XVI wiek wypuści kogoś do Ameryki :) No i granica między Europą a Azją jest na tyle słabo określona, że nie przychodzi na myśl jako pierwsza :) Twoja kolej :)

    No, tak czy inaczej, z królem Janem pod Crecy nie porównywałbym go :)


    Pewne wielkie państwo miało krótki żywot, było niepodległe przez około 100 lat, w XV i XVI wieku. Miało dwie stolice, jedna z nich dała nazwę jeszcze większemu terytorium, a druga stała się pierwszym miastem zdobytym przez najeźdźców na nowym kontynencie. Poproszę nazwę państwa i obu stolic.

    Z 27 feldmarszałków przedstawionych tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/…w_niemieckich_(III_Rzesza) 7 zmarło w czasie wojny (tzn. do kapitulacji III Rzeszy):

    von Kluge - samobójstwo/morderstwo

    von Bock - zginął w ataku brytyjskiego samolotu szturmowego

    von Witzleben - wyrok nazistowskiego sądu

    von Reichenau - udar mózgu

    von Bohm-Ermolli - zmarł z dala od frontu, poza tym marszałkiem był tylko tytularnie

    Rommel - samobójstwo

    Model - samobójstwo


    Fedor von Bock też nie zginął w czasie walki, bo od 1942 nie dowodził wojskiem (został odsunięty), to był chyba po prostu nalot.

    Pewien niemiecki przedwojenny artystyczny nurt literacki i plastyczny znalazł swoje przełożenie na kinematografię. W Polsce jest on znany dzięki jednemu z reżyserów, który zasłynął tworzeniem filmów o własnej wsi. Chciałbym zapytać o jego imię i nazwisko.

    Wrocław? To chyba jedyne polskie miasto zdobyte dopiero w maju?

    Nie zapominaj kto zadał pytanie :) Szukałbym bliżej ujścia Odry :P Szczecin 5 lipca został przejęty, a zdobyty końcem kwietnia bardziej niż początkiem maja. Szukałem Świinoujście, Police, Pyrzyce, Szczecinek i Myślibórz, a także Kołobrzeg, Koszalin i Gryfino. Wszystko w sumie wcześniej zajęte.