To tak, ja myślałem o pewnym referacie z lutego :-p
Historyczny
-
- Nauka
- Quiz
- SPIN DOKTOR
-
-
Okej to zadaję.
Wiadomo, że w czasie II wojny światowej rannych było całe mnóstwo, często trzeba było przetaczać krew, a dostęp do niej był mocno ogarniczony. Podczas walk na pacyfiku wymyślono więc zastępstwo dla krwi. Co przetaczano żołnierzom w momencie, gdy krwi po prostu nie było ?
-
Wodę kokosową ?
Woda kokosowa. Naturalny izotonik, który podkręca organizm na maksa
-
Wodę kokosową ?
Woda kokosowa. Naturalny izotonik, który podkręca organizm na maksa
Tak dokładnie
-
Miasto te zostało wyzwolone na początku maja 45r.
jednak władzę administracyjną Polacy przejęli od Niemców dopiero 5 miesięcy później.
Jakie to miasto, dlaczego władzę przejęto tak późno , choć przygotowania do przejęcia były miesiąc przed wyzwoleniem.
-
Wrocław? To chyba jedyne polskie miasto zdobyte dopiero w maju?
A z przekazaniem włączy... Hmm znalazłem że już 13 kwietnia z Krakowa do Wrocławia wyruszyła grupa rekonansowa, a po wyzwoleniu 6 maja była trójwładza. A władze przejęli tylko Polacy po Poczdamie, Rosjanie zostali jedynie jako doradcy....
-
Wrocław? To chyba jedyne polskie miasto zdobyte dopiero w maju?
Nie zapominaj kto zadał pytanie Szukałbym bliżej ujścia Odry Szczecin 5 lipca został przejęty, a zdobyty końcem kwietnia bardziej niż początkiem maja. Szukałem Świinoujście, Police, Pyrzyce, Szczecinek i Myślibórz, a także Kołobrzeg, Koszalin i Gryfino. Wszystko w sumie wcześniej zajęte.
-
No właśnie zaczalem sprawdzanie od Szczecina :-p
Ale znalazłem coś takiego
https://historiamniejznanaizap…rzez-wladze-polskie-1945/
Z tego wynika że Świnoujście zdobyte 5 maja, a administracja przejęta w 6 października.
Edit: Wikipedia potwierdza 5 maja.
W Poczdamie nie ustalili dokładnie przebiegu granicy w okolicy Gryfina i Świnoujścia, a zrobili to dopiero Polacy i Rosjanie we wrześniu, po czym Świnoujście trafiło do Polski.
-
Tak, masz rację, zasugerowałem się tym układem poczdamskim.
-
Dokładnie Świnoujście.
@Zolw zadajesz. Znalazłeś link z którego brałem info.
Nie zapominaj kto zadał pytanie Szukałbym bliżej ujścia Odry
Następnym razem będzie coś z gór i to Ural albo Kaukaz bo zbyt przewidujący jestem
-
W dawnych czasach dowódcy czesto stawali na czele armii i ginęli razem ze swoimi żołnierzami jak na przykład Abd Ar-Rahman pod Poitiers, Harold II pod Hastings, Jan Ślepy pod Crecy, o Urlichu von Jungingenie nie wspominając. Jednak z czasem to się zmieniło i śmierć dowódcy na polu walki stała sie raczej rzadkością. W związku z tym, czy w czasie II wojny światowej któryś z niemieckich marszałków zginął z rąk nieprzyjaciela? Jeśli tak to w jaki sposób? Oczywiście proszę nie liczyć egzekucji wyroków sądu oraz mniej lub bardziej samodzielnych samobójstw.
-
Z 27 feldmarszałków przedstawionych tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/…w_niemieckich_(III_Rzesza) 7 zmarło w czasie wojny (tzn. do kapitulacji III Rzeszy):
von Kluge - samobójstwo/morderstwo
von Bock - zginął w ataku brytyjskiego samolotu szturmowego
von Witzleben - wyrok nazistowskiego sądu
von Reichenau - udar mózgu
von Bohm-Ermolli - zmarł z dala od frontu, poza tym marszałkiem był tylko tytularnie
Rommel - samobójstwo
Model - samobójstwo
Fedor von Bock też nie zginął w czasie walki, bo od 1942 nie dowodził wojskiem (został odsunięty), to był chyba po prostu nalot.
-
Dokładnie chodziło o von Bocka, który został zaatakowany przez samolot podczas wycieczki z rodziną...
-
No, tak czy inaczej, z królem Janem pod Crecy nie porównywałbym go
Pewne wielkie państwo miało krótki żywot, było niepodległe przez około 100 lat, w XV i XVI wieku. Miało dwie stolice, jedna z nich dała nazwę jeszcze większemu terytorium, a druga stała się pierwszym miastem zdobytym przez najeźdźców na nowym kontynencie. Poproszę nazwę państwa i obu stolic.
-
Próbowałem naciągnąć państwo Azteków, ale nijak nie pasowało... Ale Chanat Syberyjski pasuje lepiej:
Istniał 1490-1589
Stolice:
-Czyngi-Tura (dzisiejsza Tiumeń), pierwsze rosyjskie miasto na Syberii.
-Kaszłyk (Sibir)...
-
Pięknie, tak myślałem, że XV-XVI wiek wypuści kogoś do Ameryki No i granica między Europą a Azją jest na tyle słabo określona, że nie przychodzi na myśl jako pierwsza Twoja kolej
-
O okolicach pewnego miasta w czasie niespełna 1000 lat rozegrały się trzy wielkie bitwy. Zwycięzca pierwszej ma coś wspólnego z Mieszkiem I, zwycięzcę drugiej można skojarzyć z Hefajstosem natomiast zwycięzcę trzeciej z Kostrzynem nad Odrą. Co to za miasto i o jakie bitwy chodzi?
-
Poitiers. Pierwsza bitwa w 507 r., zwyciężył Chlodwig, który tak jak Mieszko był pierwszym ochrzczonym władcą swojego państwa. Druga bitwa w 732 r., zwyciężył Karol zwany Młotem, który to przydomek można skojarzyć z Hefajstosem. Trzecia bitwa w 1356 r., zwyciężył Edward zwany Czarnym Księciem. Miał on herb, na którym były złote lilie w niebieskim polu i złote lwy w czerwonym. Kostrzyn nad Odrą miał po wojnie pół białego orła na czerwonym tle i jakąś rybę w niebieskim, więc mają podobne kolorystycznie tło herbowe.
-
Odpowiedź oczywiście dobra, tylko skojarzenie Kostrzyna z Czarnym Księciem było dużo bardziej przyziemne.... Woodstock
-
Mieszka i Chlodwiga poza chrztem łączy coś jeszcze. Do tego duetu mógłbym dodać innych wybitnych władców, np. Olgierda Giedymowicza z Litwy. Szukałem jeszcze następnych i znalazłem, jednak podanie ich wskazałoby również jak sądzę rozwiązanie