Arkusz do liczenia amortyzacji EKO

 • Nowe forum, toteż i nienowy, ale lekko poprawiony arkusz do liczenia amortyzacji kopalń oraz badań - plazmowej i astrofizyki. Nic więcej do szczęścia górnikowi nie potrzeba.


  Link do pobrania excela:

  https://megawrzuta.pl/download/b8d72641cf148c1a2e9f9ff18dd8a533.html


  Wszystkie informacje znajdują się w arkuszu.


  Owocnej gry!

  Fukasz07

  Edited once, last by Fukasz07: nowy link - poprawne liczenie astrofizyki dla parzystych poziomów, odblokowanie przelicznika przy liczeniu astrofizyki, drobne poprawki formatowania tekstu ().

 • Fajny ten arkusz, godny polecenia.

  F.U.Z.J.A skrót od:

  Faktycznie

  Ułomne

  Zamiary

  Jednoczeń

  Arta


  bez rozmów, bez ankiet, bez sondy, bez możliwości - dyktatura?

  • Arkusz jest w porządku, w końcu znalazłem chwilę by sprawdzić i rzecz jasna niewielkie różnice od pełnej poprawności wynikają z przyjętych założeń - brak zaokrągleń.
  • Mam propozycję dodania list rozwijanych z procentami dla bonusu produkcji i pełazaczy.
  • Założenie odnośnie dopalaczy wydaje mi się dużym uproszczeniem. Załóżmy, że mam dokładnie jedną 8 i zawsze staram się tam mieć odpalony +30% mety. Amortyzacja będzie więc tam niższa nie tylko ze względu na pozycję, ale też dopalacz liczony od większego wydobycia. Aktualnie nie można tego uwzględnić (można policzyć ręcznie jak wszystko i odjąć, ale po co?). Decyzję w tej kwestii pozostawiam autorowi arkusza. Dodanie dopałek to błahostka.
  • Pozytywnie oceniam jawne podanie przyjętych założeń. Ja jakiś czas temu się właśnie męczyłem aby mieć ich jak najmniej i co najwyżej włączać lub wyłączać jakieś opcje.
  • U mnie przy otwieraniu pojawia się dodatkowo błąd (office 2007):

  "Część usunięta: Część /xl/comments1.xml z błędem XML. (Komentarze) Błąd ładowania. Wiersz 2, kolumna 396."

 • Dzięki za recenzję.

  Jak chodzi o aktualizację - listy rozwijane to dobry pomysł. Wrzucę też arkusz jako zgodny z wcześniejszymi wersjami.

  Opcję z dopalaczami chyba niepotrzebnie dopisałem, bo jak piszesz, nie pomogą w uwzględnieniu amortyzacji, jedynie pozwolą w przybliżeniu oszacować zwiększone wydobycie. Ale w jeden ze zbliżających się weekendów spróbuję je dodać. Dopalacze potraktowałem po macoszemu, bo ja ich nie używam (oprócz tych od handlarza) i szczerze nie spodziewałem się żeby ludzie je regularnie używali, ale pewnie nie doceniam niektórych :)

 • Cieszę się, że pomogłem. W listach rozwijanych może lepiej zamiast % dać opcje których dotyczą? Będzie bardziej intuicyjnie i czytelnie.

  Ja dopalacze zbieram jak kapsle, a traktuję jak kapsle ich kupowanie. Są i tacy co dopalacze traktują jako całą resztę butelki tylko nie kapsel (rzecz zbyteczną, którą należy wyrzucić).

  Do rzeczy.

  W kwestii technicznej, problemem nie są dopałki surowców lecz energii, pozwalają one zmniejszyć pobór w fuzyjnej lub w przypadku niewystarczającej energii zwiększyć wydobycie. Model robi się trudniejszy, więc dodanie tylko dopałek surowców będzie moim zdaniem wystarczające biorąc pod uwagę Twoje założenia początkowe.


  edit Fukasz07

  Doszedłem do wniosku, iż założenie, że gracz ma komplet pełzaczy może stanowić problem w przypadku gdy nie jest się zbieraczem. Wówczas przeskok na zbieracza i powrót do docelowej klasy po uprzednim wybudowaniu pełzaczy to znaczny wydatek antymaterii, który może się długo zwracać na podstawie przeliczenia z paczek metalu, nie o tym jednak mowa. Pełzacze mogą śmigać na 150% ale warto na wypadek ich utraty na niektórych planetach lub niemożności dobudowania dać możliwość użytkownikowi wpisania ich ilości, aktualnie posiadanej ilości z uwzględnieniem zabezpieczenia opiewającego o limit. Nie pamiętam jak trudno w obecnym systemie obliczeniowym to dodać, pozostawiam otwartą propozycję dodania opcji maksymalizuj liczbę pełzaczy i kolumny gdzie można wpisać ich ilość.

 • holon

  To założenie przyjąłem jeszcze w czasie gdy z łatwością na rynku można było nabyć pełzacze. Teraz to rzeczywiście problematyczne. Dodatkowo niepełna liczba utrudnia liczenie amortyzacji, choć jak sugerujesz wpisanie ponad limit powinno rozwiązać sprawę.

  Dodanie tego oraz dopalaczy trochę mi rozjedzie arkusz. Po prostu zrobię nowy w wolnym czasie z uwzględnieniem tego oraz kilku innych rzeczy, ale to może chwilę potrwać.