opłacalność astrofizyki

  • Najprościej jak się da wytłumaczyć znaczenie nierówności, o której piszemy z Forumowym Asem.


    Jeśli na inwestycję "a" uzbieram surowce dużo szybciej niż na "b", po zbudowaniu "a" szybciej uzbieram surowce na "b", mimo że "b" da mi realnie więcej surowca. To nie ilość surowca jest tym co decyduje o opłacalności, lecz czas gromadzenia surowców, ponieważ ten wynika bezpośrednio z naszych zysków. Zaprezentowana nierówność określa właśnie ten czas. Kolejkę budynków nie ustawiamy ze względu na zyski tylko jak najszybszy rozwój, chyba o tym była mowa?

  • Wyliczanie co bardziej sie opłaca i budowanie tego "bo trzeba"....to okropna nuda.

    Tym sposobem z gory mozna obliczyc co po kolei klikac i za ile dni to klikniecie.

    Emocje jak na ogladanu powtorki meczu znajac wynik z góry......


    Ja gram "na co mam ochote to zbieram i buduje". Liczy sie fun.

  • Najprościej jak się da wytłumaczyć znaczenie nierówności, o której piszemy z Forumowym Asem.


    Jeśli na inwestycję "a" uzbieram surowce dużo szybciej niż na "b", po zbudowaniu "a" szybciej uzbieram surowce na "b", mimo że "b" da mi realnie więcej surowca. To nie ilość surowca jest tym co decyduje o opłacalności, lecz czas gromadzenia surowców, ponieważ ten wynika bezpośrednio z naszych zysków. Zaprezentowana nierówność określa właśnie ten czas. Kolejkę budynków nie ustawiamy ze względu na zyski tylko jak najszybszy rozwój, chyba o tym była mowa?

    Mój program liczy prostą metodą.


    Mam funkcję:

    Eko(metal, kryształ, deuter, plazma, przeliczniki, klasa, geolog itd)


    Dla każdego możliwego budynku liczymy:

    - koszt danego poziomu

    - wzrost wydobycia (różnica w wydobyciu dla poziomów, plazma całkowite eko konta, astro wyrównanie lvl co mamy)


    Liczy opłacalność:

    Koszt / Wzrost wydobycia

    (czyli im mniejsza liczba tym bardziej się opłaca)


    Następnie jeżeli mam np. 12 planet i kryształ 30. Chcę wybudować kryształ 31. To program kolejno:

    - liczy całkowite eko uwzględniając kryształ 30x12

    - buduje pierwszy kryształ 31

    - liczy całkowite eko uwzględniając kryształ 30x11 + 30x1

    - buduje drugi kryształ 31

    - liczy całkowite eko uwzględniając kryształ 30x10 + 30x2

    - buduje trzeci kryształ 31

    itd

    Czyli uwzględnia to że ostatni budowany poziom mamy szybciej niż pierwszy. :)


    Symulacja


    Startujemy z eko 40/33/36x12, plazma 17

    Program mi pokazuje że powinnam zbudować astro bo się najbardziej opłaca.


    1, Rozbudowa astro


    97 dni zbieram lvl 22

    170 dni zbieram lvl 23 (= jak widać zgadza się, eko nie rośnie więc 97 * 1,75 = ~170

    112 dni zbieram na rozbudowę planety


    Finalnie: 380 dni, 14.552.833 deuteru


    2. Dalsza rozbudowa


    metal 41x12, 293 dni

    plazma 18, 38 dni

    deuter 37x3, 57 dni


    Ważne: Czas zbierania surowców jest liczony dla każdego poziomu osobno. Czyli z wydaniem surowców nie czekamy 388 dni tylko na bieżąco wydajemy. Mam, wydaję i liczę ponownie eko ile zbieram na kolejny budynek. Jeżeli mam do zbudowania 12 metali to po każdym zbudowaniu kopalni metalu przeliczam od nowa ile potrzeba dni.


    Finalnie: 388 dni, 14.459.333 deuteru



    Podsumowanie:


    Mała bo mało ale jednak różnica jest dla astro.


    Dlaczego pomimo tego że przy scenariuszu dwa wydaję surowce zaraz wcale tak pięknie nie jest?

    Ponieważ koszt Astro jest tak duży że w czasie zbierania badania damy radę zrobić więcej rodzajów budynków. Tutaj program zamiast astro kazał budować metal, potem plazmę i na końcu deuter.


    Brak różnicy wynika stad że każdy kolejny rodzaj budynku który podaje mi program jest mniej opłacalny:


    Astro 4.253
    Metal 4.862
    Plazma 4.963
    Detuer 5.130


    Czyli to co zyskamy na tym że zbudujemy metal szybciej stracimy na tym że deuter dużo mniej się opłaca się od astrofizyki.



    :fsmile:

  • Emocje jak na ogladanu powtorki meczu znajac wynik z góry......

    Tak, lepiej wprowadzić czynnik przypadkowości. Wydobycie na przyszły poziom będzie losowane z zakresu od 0 do 100. Może zarobimy, może nie. Pozdrawiam, 10 postów jest ;)

    Czyli ta cała dyskusja była żeby nabić 10 postów bez akceptacji moda?

    No spoko.


    Ale liczę że i tak przeczytasz post wyżej bo pokazuję tam że opłacalność jest dobra do liczenia "kiedy robić astro".

  • Emocje jak na ogladanu powtorki meczu znajac wynik z góry......

    Tak, lepiej wprowadzić czynnik przypadkowości. Wydobycie na przyszły poziom będzie losowane z zakresu od 0 do 100. Może zarobimy, może nie. Pozdrawiam, 10 postów jest ;)

    Nie bierzesz pod uiwage ze budowa kolejnych kopalni zalezy od farmienia, stkow, zezłomowania NAS, urlopu, czasu na gre.

    Twoje wyliczenia to tylko algorytm ktory juz został stworzony przez pracownika GF. Wydobycie "flat" tak jakbys grał sam na uni i puścił stoper na kopalni ;)

  • Muniek, jeśli chcesz farmić przy wyżyłowanym eko, to powodzenia. Rypać ~100+ codziennie wlotów dla kilku procent różnicy to masochizm - dalej dedukuję, że Twoje eko czeka jeszcze długa przeprawa przez gęsty las urojonych przekonań, żeby w końcu załapać, że pewne rzeczy po prostu przestają się opłacać w dalszym etapie gry. Edit: żeby nie było że offtop - farm dla eko w okolicach 45. poziomu Km nie powinno się wliczać. To abstrakcja i nonsens (nawet jeśli takie eko czasem sobie dla relaksu na te farmy poleci).


    Btw, zrób sobie najpierw sam wyliczenia - jakiekolwiek. Pokaż, że sam na coś wpadłeś, że coś ma sens, że to sprawdziłeś w grze, a nie wtrącaj się między wódkę a zakąskę (ciap i holona), bo oni akurat mają na ten temat więcej pojęcia, niż Ty mógłbyś sobie postów wymarzyć.

  • Wyliczanie co bardziej sie opłaca i budowanie tego "bo trzeba"....to okropna nuda.

    Kto co lubo. Jeden buduje co chce bo taką ma ochotę.

    Inny lubi się pobawić excelem ewentualnie napisać sobie symulator eko. :ocb:

    Nie bierzesz pod uiwage ze budowa kolejnych kopalni zalezy od farmienia, stkow, zezłomowania NAS, urlopu, czasu na gre.

    Nie bierze bo to co sfarmisz nie wpływa na opłacalność kopalni.


    Przykład. To że jutro sfarmię 100kkk surowców nie wpływa na cenę kopalni ani na to jak mi skoczy eko... :rolleyes3:

    Skróci mi czas zbierania surowców ale nie zmieni opłacalności. Mogę zrobić kopalnie, badanie 3 dni szybciej ale to nie zmieni kolejności tego co budować - jeżeli ktoś chce robić opłacalnie.

  • 1/ Farmy nie mają wpływu na amortyzację tylko na czas zbierania.

    2/ Amortyzacja jest prawie zawsze wyznacznikiem opłacalności, jedynie w szczególnych przypadkach zaprezentowana nierówność nabiera znaczenia i jednym z nich jest astrofizyka. Na kolejkę kopalń ma niszowe znaczenie.

    3/ Nie jestem w stanie określić czy Twój program ciap liczy dobrze amortyzację. Ciekawostką jest to, że zbudowanie dowolnego lvl kopalni przekłada się nie tylko na zysk z tej kopalni, lecz także na 2 pozostałe dzięki zwiększeniu limitu pełzaczy.

    4/ Temperatura i pozycja są zaimplementowane? Przykład może wprowadzić w błąd, gdyż w obecnym systemie kolejka budowy to niekoniecznie ilość planet * lvl kopalni.

    5/ Zdecydowanie do lepszego oszacowania kiedy robić astro potrzebujemy takiej kolejki budowy.

    6/ Nie pouczam, w żadnym razie. Ja mam 66% surowców z ataków, więc patrzę na wydobycie przez pryzmat tej 1/3. Warto jednak dbać o optymalny rozwój. Pozdrawiam.

  • Muniek, jeśli chcesz farmić przy wyżyłowanym eko, to powodzenia. Rypać ~100+ codziennie wlotów dla kilku procent różnicy to masochizm - dalej dedukuję, że Twoje eko czeka jeszcze długa przeprawa przez gęsty las urojonych przekonań, żeby w końcu załapać, że pewne rzeczy po prostu przestają się opłacać w dalszym etapie gry. Edit: żeby nie było że offtop - farm dla eko w okolicach 45. poziomu Km nie powinno się wliczać. To abstrakcja i nonsens (nawet jeśli takie eko czasem sobie dla relaksu na te farmy poleci).


    Btw, zrób sobie najpierw sam wyliczenia - jakiekolwiek. Pokaż, że sam na coś wpadłeś, że coś ma sens, że to sprawdziłeś w grze, a nie wtrącaj się między wódkę a zakąskę (ciap i holona), bo oni akurat mają na ten temat więcej pojęcia, niż Ty mógłbyś sobie postów wymarzyć.

    Tu sie mylisz kolego bo nie bierzesz pod uwage roznorodnosci Uni. Widzisz...ja gram na quantum ktore jest uni specyficznym, dinozaurem gdzie pełno wszystkiego. Tutaj przy 250 idlakach mozesz zrobic 1 mld surki. Dalej uwazasz ze to marny % wydobycia ? :)

    By oceniac - poznaj najpierw realia uni gdyz zwyczajnie sie mylisz.


    wodka - zakaska - ty - uni quantum

    fakty kolego, fakty

  • Ok czyli do amortyzacji nie uwzgledniasz nic poza wydobyciem. Czyli mowisz po prostu o zwyklym "co uzbiera sie szybciej".

    Nie czaje za bardzo skad w takim razie taka wielka dyskusja, przeciez kazdy ma w ogame tabele wydobycie, kazdy ma koszt kopalni i kazdy ma handel np 1 - 2 - 3. To nie są rzeczy z NASA do obliczania.

  • "3/ Nie jestem w stanie określić czy Twój program ciap liczy dobrze amortyzację."


    Koszt kopalni liczy dobrze.
    Wydobycie również.

    Sprawdzałam z różnymi kalkulatorami i tym co pokazuje mi ogame.


    Podzielić dwie liczby przez siebie też umiem żeby nie zgubić ogonka.

    Myślę że jak ktoś umie poprawnie napisać wzór z wszystkimi warunkami na eko to tym bardziej potrafi podzielić gotowe dwie liczby przez siebie i stwierdzić która jest mniejsza. :<


    "Ciekawostką jest to, że zbudowanie dowolnego lvl kopalni przekłada się nie tylko na zysk z tej kopalni, lecz także na 2 pozostałe dzięki zwiększeniu limitu pełzaczy."


    Tak to również uwzględniam pełzacze.

    Choć tak naprawdę pełzacze nie zmieniają kolejności opłacalności. Do każdej kopalni dostaje ten sam bonus różnica jest tylko że dodatkowo dostaję coś od przyrostu wydobycia. Ta liczba jest za mała.

    Wpływa to tylko na czas zbierania.


    "4/ Temperatura i pozycja są zaimplementowane?"


    Masz mnie za nooba? :/


    "Przykład może wprowadzić w błąd, gdyż w obecnym systemie kolejka budowy to niekoniecznie ilość planet * lvl kopalni."


    Jest to pewnie uproszczenie z temperaturą i pozycją. Jeżeli jakiś gracz ma zimną planetę to wystarczy trzymać +1 kopalni do ciepłej rozbudowy. :<


    Ok czyli do amortyzacji nie uwzgledniasz nic poza wydobyciem. Czyli mowisz po prostu o zwyklym "co uzbiera sie szybciej".

    To nie jest co uzbiera się szybciej...

    Co bardziej się opłaca... Czyli wydając taką samą liczbę surowców (proporcjonalnie) dostaniemy więcej surowców jako przyrost wydobycia... ?(

  • Farmy nie mają wpływu na amortyzację tylko na czas zbierania.

    Muniek Czego nie rozumiesz? Amortyzacja to koszt inwestycji podzielony przez zysk z inwestycji. Farmy nie są częścią inwestycji tylko takimi łapówkami od szarych mas - wpływają na to jak szybko uzbierasz na kopalnię, ale stosując uogólnioną amortyzację (w oparciu o nierówność) mają wpływ! Jakość farm znacznie się zmieniła na przestrzeni lat na Q (https://s6.ifotos.pl/img/TopRiderp_qqqnqnn.png). Tyle na dziś.

  • Wiem czym jest zysk dochod zwrot obrot strata.

    Wiem tez czym jest ciekawa gra a czym klikanie tego co zapisane w Notatkach.


    Ja wole sie pobawic niz spełniac "plan roczny" ale co kto lubi.


    Jak chcesz sprawdzic to co sie oplaca sprawdz koszt kopalni, sprawdz wydobycie i przelicz 3-2-1. Nadtepnie zrob to z kopalnia krisu, nastepnie dexu. Zadna filozofia ;)

  • Nie bierzesz pod uiwage ze budowa kolejnych kopalni zalezy od farmienia, stkow, zezłomowania NAS, urlopu, czasu na gre.

    Biorę! - Amortyzacja uogólniona w oparciu o nierówność, ale ma niszowe znaczenie i prawie nie zmienia normalnej kolejki budowy.

    Jak chcesz sprawdzic to co sie oplaca sprawdz koszt kopalni, sprawdz wydobycie i przelicz 3-2-1. Nadtepnie zrob to z kopalnia krisu, nastepnie dexu. Zadna filozofia

    Wiem!

    PS: Mój plan roczny zakłada raczej zrobienie kolejnych 15-20 badań żeby w grudniu mieć nie mniej niż 330.

  • Staram sie pokazac ze sledzenie tylko i wyłącznie "co sie opłaca" nie ma sensu bo wtedy masz gotowy schemat na rok i tylko "przeczekujesz" do kolejnego klikniecia.


    Ponadto dodajac farmy, st, złomy - sytuacja sie zmienia.

    :rolleyes3::rolleyes3::rolleyes3:


    Czyli twierdzisz że jeżeli ktoś gra od np 10 lat eko i robi kopalnie z listą to musisz mu napisać że musi złomować bo gra nie ma sensu?


    Rozmawiałam sobie miło z holon o opłacalności astro to musiałeś się wepchnąć z postami jakbyśmy Ciebie ustawiali. I jeszcze piszesz że na opłacalność kopalni mają znaczenie zyski z farmienia. Potem się obrażasz że wiesz co to "zysk dochod zwrot obrot strata". :rolleyes2:


    Graj jak chcesz. Lubisz farmić. Super.

    Ten temat nazywa się "opłacalność astro" i rozmawiamy o opłacalności względem eko.


    Przeczytaj pierwszy post:


    "przy jakim poziomie ekonomii opłaca się zbierać surowce i zbadać kolejne poziomyastrofizyki?"


    Oczywiście nikt Ci nie zabrania pisania postów! Jednak trzymaj się tematu bo potem sama nie mogę znaleźć swoich postów jak komuś chcę podesłać. :ocb:

  • Coz mamy inne zdanie na temat opłacalnosci.

    Ja uwazam ze trzeba budowac to co sie chce i opłaca ale z uwzglednieniem zysku nie tylko z eko.


    zarabiajac z innych graczy sytuacja sie zmienia, drogie kopalnie staja sie dostepne i nie ma takiego okresu zbierania.