Ekspedycje

  • EKSPEDYCJE

    • Co to jest ekspedycja i jak ją wysłać?
      Ekspedycja jest jedną z dostępnych misji w grze. Można ją wysłać poprzez ustawienie jako cel lotu floty 16 pozycji (niewidoczna w podglądzie galaktyki) dowolnego układu dowolnej galaktyki.


      Przy prawidłowym ustawieniu miejsca przeznaczenia w kolejnym kroku jako cel misji zostanie ustawiona automatycznie Ekspedycja. Można ją wysłać również z poziomu podglądu galaktyki wybranego układu, wtedy należy wybrać przycisk Ekspedycja, a koordynaty i misja zostaną ustawione automatycznie.

    • Jak długo trwa ekspedycja? Czy mogę wysłać nieograniczoną ilość ekspedycji? Jakie statki mogę wysłać?
      Minimalny czas badania przestrzeni kosmicznej wynosi jedną godzinę, a maksymalny jest równy poziomowi astrofizyki w godzinach (przykładowo 5 poziom astrofizyki - 5 godzin badania). Oczywiście całkowity czas trwania misji obejmuje czas lotu na i z ekspedycji oraz czas badania. Maksymalna ilość wysłanych jednocześnie ekspedycji również zależy od poziomu astrofizyki i liczy się ją jako pierwiastek poziomu tej technologii, czyli dla 1 poziomu technologii możliwa 1 ekspedycja, od 4 możliwe 2, od 9 możliwe 3 itd. Ilość i rodzaj statków wysłanych na ekspedycję jest nieograniczona.
    • Co się może stać z moją flotą podczas ekspedycji?
      Istnieją 4 rodzaje pozytywnych i 4 rodzaje negatywnych wydarzeń:


      Pozytywne:

      • znalezienie surowców - możliwe jest znalezienie każdego rodzaju surowca
      • znalezienie statków - możliwe jest znalezienie wszystkich statków, również tych, na które nie mamy wystarczających technologii, za wyjątkiem gwiazd śmierci, recyklerów, statków kolonizacyjnych i satelit słonecznych, znalezione statki zostaną włączone do powracającej floty, czas powrotu nie zmieni się
      • znalezienie antymaterii
      • spotkanie handlarza


      Negatywne:

      • zmiana godziny powrotu floty- możliwe jest zarówno wydłużenie jak i skrócenie czasu trwania misji
      • walka z piratami
      • walka z obcymi
      • całkowita utrata floty bez walki


      Może również nic się nie wydarzyć, otrzymujemy wtedy wiadomość: Poza osobliwymi małymi zwierzętami pochodzącymi z nieznanej bagiennej planety ekspedycja nie przywiozła z wyprawy niczego groźnego.

    • Kiedy będę wiedział co wydarzyło się na mojej ekspedycji?
      Raport z ekspedycji zostaje wysłany po zbadaniu przestrzeni.
    • Wysłałem flotę na ekspedycję i nic się nie wydarzyło. Dlaczego?
      Im więcej ekspedycji osiąga dany układ, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś się tam wydarzy. Jeśli wyślesz wraz z ekspedycją przynajmniej 1 sondę szpiegowską, otrzymasz informację, czy układ był ostatnio odwiedzany, czy nie.
    • Spotkałem handlarza, co powinienem zrobić?
      To samo, co robisz, gdy wzywasz handlarza za antymaterię. Znaleziony handlarz sam wybiera surowiec, który chce od Ciebie zakupić i ustala przelicznik. Jeśli wybierzesz inny surowiec lub wybierzesz zaznaczony już przez handlarza surowiec losując tym samym nowy przelicznik z Twojego konta zostanie pobrana antymateria! Spotkani handlarze nie sumują się, najczęściej jednak kolejny spotkany handlarz poprawia przelicznik poprzedniego niewykorzystanego.
    • Wygrałem walkę z piratami! Czy mogę zebrać szczątki?
      Niestety nie ma możliwość zbiórki złomu z walk, które odbyły się na ekspedycji.
      Od wersji gry 7.0 istnieje możliwość zbiorki pola zniszczeń po walce z piratami/obcymi. Wymaganym statkiem do zbiórki takiego PZ jest pionier.
      Debris dla poszczególnych klas gracza:
      Debris w starciach z piratami i obcymi dla poszczególnych klas:
      • Odkrywca - 20%
      • Generał - 10%
      • Zbieracz - 10%

    Dla walk z piratami/obcymi ustalono limit debrisu, który wynosi: 20 mln metalu i 20 mln kryształu.

    • Czy można zawrócić flotę z ekspedycji?
      Jeśli flota dolatuje do przestrzeni kosmicznej można ją normalnie zawrócić. Gdy flota bada już przestrzeń kosmiczną, nie można jej cofnąć.
    • Czy flota wysłana na ekspedycję z planety jest widoczna na falandze?
      Tak, ponieważ ekspedycja to normalny lot floty.
    • Dlaczego różne zdarzenia występują z różną częstotliwością?
      Wszystkie zdarzenia, oprócz spotkania handlarza i utraty floty, dzielą się na 3 rodzaje: zwykłe - 90% szans trafienia, rzadkie - 9% szans trafienia i nadzwyczajne - 1 % szans trafienia. Im rzadsze zdarzenie, tym wyższa jego wartość (pozytywna lub negatywna).
    • Czy istnieje jakiś kalkulator do obliczania prawdopodobieństwa wyniku ekspedycji?
      Tak, oto link: ekspedycje
      Uwaga! - kalkulator znajduje się na serwerze zewnętrznym i jest dziełem osób trzecich. Administracja Ogame.pl nie gwarantuje, że wyniki obliczeń są prawidłowe i zgodne z rzeczywistym algorytmem zastosowanym w grze. Wszelkie problemy z tym związane należy zgłaszać bezpośrednio do autorów kalkulatora.
    • Jakie są koszty paliwa (deuteru) podczas wysyłania floty z misją ekspedycyjną?
      Flota pobiera deuter nie tylko na lot, ale także na czas wykonywania działań ekspedycyjnych. Jego ilość jest zależna od wybranego czasu ekspedycji. Koszty są takie same jak w przypadku postoju na misji "Zatrzymaj".

    Ostatnia aktualizacja: 29/03/2022r.

  • Poradnik przeniosłam ze starego Forum, ponieważ zawiera bardzo dużo merytorycznych treści, które mogą się przydać.
    Ostatnia aktualizacja (2015). Pozostawiam do wykorzystania.


    EKSPEDYCJE - KOMPLETNY PORADNIK



    PUNKT 1: CO WYSYŁAMY NA EKSPEDYCJE?

    Ilość i rodzaj wysyłanych przez nas statków decyduje o możliwych wynikach ekspedycji, determinuje także nasze zyski i straty, dlatego warto bliżej przyjrzeć się sprawie, żeby prawidłowo dobierać skład wysyłanych przez nas flot ekspedycyjnych.

    1.1 Punkty ekspedycji – koniecznie trzeba zacząć od wyjaśnienia tego terminu, ponieważ będzie się on przewijał w całym poradniku. Jest to pojęcie, którego wytłumaczenia próżno szukać w oficjalnych poradnikach. Punkty ekspedycji powiązane są ze statkami jakie wysyłamy na szesnastą pozycję, mają także wpływ na rozmiar eventów na jakie natrafimy podczas eksploracji tych terenów (patrz punkt 2, szczególnie 2.2 i 2.3).

    Każdy statek ma określoną liczbę punktów ekspedycji, która jest pięciokrotnością liczby punktów strukturalnych podzieloną przez tysiąc. Np. niszczyciel ma: 110.000 punktów strukturalnych /1.000=110, a 110*5 daje 550. Poniższa tabela pokazuje ile dany statek ma punktów strukturalnych:

    announcement_ogame_pl_110016f52f5975bbafd6106dfab6067b.jpg

    ]Od sumy punktów ekspedycji posiadanych przez naszą flotę zależy ilość znalezionych przez nas surowców czy statków (wartości te są podane w punkcie 2.2 oraz 2.3). Wraz z wersją gry 5.7.4 oraz 5.7.5 został wprowadzony szereg progów określających maksymalną ilość punktów ekspedycji jaką da się uzyskać. Progi te zależne są od ilości punktów posiadanych przez Top 1 na danym uniwersum i prezentują się w sposób następujący:

    announcement_ogame_pl_109ba8df7a58c554a30d118e2fa61be8.jpg

    Oczywiście możemy posłać flotę, która będzie miała więcej punktów ekspedycji, niż maksymalna podana wartość, jednak ilość znajdowanych przez nas statków/surowców i tak zostanie obliczona jak dla floty mającej wartość maksymalną dla danego progu.

    Ważne jest, aby wysyłane przez nas floty miały liczbę tychże punktów jak najbliższa owej granicy (najlepiej równo, lub minimalnie więcej). Dlaczego? Po pierwsze, uzyskujemy największe profity – maksymalne ilości surowców i statków. Po drugie, nie opłaca się wysyłać większych flot, bo istnieje szans na ich całkowite stracenie (czarna dziura – patrz punkt 2.1), lub utratę części statków (walki z piratami i kosmitami – patrz punkt 2.6). Dodatkowo większa flota pali więcej deuteru, a na ekspedycjach mamy zarabiać, a nie dokładać do całego interesu.

    Podsumowując: punkty ekspedycji mają wpływ na ilość znajdowanych przez nas surowców (poza antymaterią), a także statków. Nie mają żadnego znaczenia w przypadku walk z piratami/obcymi, czarnej dziury, opóźnień/przyspieszeń floty. Wszystkie te zjawiska zostały wytłumaczone w punkcie drugim.


    1.2 Skład floty ekspedycyjne Wiemy już, że nasza flota musi mieć maksymalną sumę punktów ekspedycji dla danego progu, aby osiągnąć jak największe zyski. Nie można jednak dobrać statków, które wyślemy na szesnastą pozycję, na chybił trafił. Od prawidłowego doboru zależy kilka rzeczy:

    • Rodzaje statków wchodzących w skład naszej armady decydują o tym jakie statki możemy znaleźć.
    • Ładowność floty wpłynie na to ile surowców możemy przywieść.
    • Często dochodzić będzie do walk z piratami lub kosmitami, dobór musi ograniczyć straty które poniesiemy
    • Czasami zdarzy się, że stracimy całą wysłaną flotę, która zostanie zniszczona przez czarną dziurę, w takim przypadku ważne jest, aby była ona warta jak najmniej punktów, w końcu zależy nam na zysku, a nie stratach

    Teraz po kolei przeanalizuję każdy z aspektów, który powinna spełniać dobra flota ekspedycyjna.

    Podczas ekspedycji często będziemy musieli walczyć z piratami lub kosmitami, którzy posiadają zawsze część naszej floty, dzięki czemu mają identyczne statki jak my oraz kilka dodatkowych statków bojowych (patrz punkt 2.6). Jeśli wyślemy flotę składającą się ze statków bojowych natrafimy na piratów/kosmitów posiadających te same statki bojowe, co spowoduje, że poniesione przez nas straty będą ogromne. Skoro nie możemy wysyłać statków bojowych, to zostają nam trzy opcje – MT, DT, oraz Recyklery. Te ostatnie odpadają z racji powolności. Niezależnie od progu punktowego, przy którym jest nasz Top 1, MT musimy wysłać zawsze 3 razy tyle co DT, aby osiągnąć maksimum punktów ekspedycji. Wartość punktowa obu flot jest zawsze analogiczna. Za MT przemawia ich szybkość, ale wadą jest słabsza powłoka i mniejsza liczba punktów strukturalnych, przez co będziemy je tracić częściej, a także w większej ilości niż DT. Na szesnastą pozycje będziemy latać głównie we własnym układzie (patrz punkt 3.1), gdzie przewaga czasowa MT jest relatywnie niska. Dodatkowo 3 razy tyle MT co DT, spali więcej paliwa, różnice są małe, ale w skali kilku tysięcy wysłanych flot stają się dosyć istotne. Za DT przemawia także ładowność, dzięki której zbierzemy wszystkie znalezione surowce.

    Podsumowując, podstawą naszej floty ekspedycyjnej powinno być DT z racji swojej względnej odporności na ostrzał.

    Pytanie ile owych DT musimy wysłać dla danego progu punktowego? Odpowiedz na to pytanie znajduje się w poniższej tabeli:

    announcement_ogame_pl_802355dc8cca7e404b1b189ee48bb960.jpg

    Oczywiście jeśli ktoś chce, może wysyłać MT, potrzebną ilość może wyliczyć sobie sam na podstawie powyższych danych.

    To jakie statki wysyłamy na ekspedycje determinuje jakie statki będziemy mogli znaleźć. Zasada jest prosta - najlepszy statek jaki możemy zdobyć jest o poziom wyższy od najlepszego statku jaki został wysłany na ekspedycję (patrz punkt 2.3). Dokładna rozpiska znajduje się poniżej:

    announcement_ogame_pl_073562dfc0f2bb330c22b713ad9f2a8c.jpg

    Jak widać, zdobycie największej różnorodności statków zapewnia wysłanie Bombowców lub Niszczycieli. Pod żadnym pozorem nie wolno dołączać do floty ekspedycyjnej Pancerników ponieważ Piraci/Kosmici będą wtedy też je posiadać, a mają one szybkie działa przeciw DT, co spowoduje wzrost strat.

    Aby do naszej floty mogły dołączyć statki wymienione w prawej kolumnie tabeli wystarczy wysłać jeden statek z lewej kolumny. Innymi słowy dołączenie jednego N/Bo pozwala znajdować wszystkie rodzaje statków dostępnych do odkrycia na ekspedycjach. Nie opłaca się dołączać więcej niż jednego takiego statku, ponieważ spotkani Piraci/Kosmici także będą mieli ich więcej, co spowoduje dodatkowe straty.

    To czy dołączymy do floty jeden Niszczyciel, czy jeden Bombowiec, nie ma większego znaczenia, ich siła rażenia jest podobna, więc straty z rąk Piratów/Kosmitów będą podobne.

    Teraz trzeba zadać sobie pytanie czy warto dołączać tego jednego N/Bo do floty DT? Moim zdaniem nie. Po pierwsze, ilość znalezionych statków, pomimo zmian jakie ostatnimi czasy zostały wprowadzone, w żadnym razie nie pozwoli nam na zbudowanie sensownej floty, lub wzmocnienie tego co mamy, a ryzykujemy tylko dodatkowe straty. Po drugie, siłą rzeczy straty i tak będziemy ponosić, a szkoda uzupełniać zniszczone DT budując nowe, lepiej wykorzystać to co znaleźliśmy na ekspedycjach. Wysyłając same DT przywieziemy więcej DT niż w przypadku, gdy do floty dołączymy N/Bo (wtedy będziemy znajdować po trochu z każdego możliwego rodzaju statku). Innymi słowy wysyłając same DT nasze straty będą się uzupełniać same. Z doświadczenia wiem, że ilość DT jakie przywieziemy z niewielką nawiązką pozwala wyrównać liczbę DT utraconych.

    Statki, które przywieziemy możemy przetopić u handlarza złomem, zwiększając nasze zyski, lub wykorzystać na próby moon’owe – nadają się do nich zwłaszcza MT, LM i SS, których będziemy przywozić znaczne ilość w przypadku, gdy na ekspedycje będziemy wysyłać same DT.

    Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Do każdej floty dołączamy jedną Sondę Szpiegowską, dzięki czemu na końcu raportu z ekspedycji pojawi się informacja oficera komunikacyjnego, o tym jak często dany układ był eksplorowany (patrz – punkt 3.1).

    Podsumowując: nasza flota ekspedycyjna powinna składać się z odpowiedniej liczby DT + 1 SS, a jeśli ktoś bardzo pragnie znajdować wszystkie możliwe rodzaje statków, to powinien ponadto dołączyć 1 N/Bo, ale nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania z przyczyn opisanych powyżej.


    PUNKT 2: CO MOŻEMY PRZYWIEŹĆ Z EKSPEDYCJI?

    Podczas eksploracji szesnastej pozycji może spotkać nas szereg bardziej lub mniej przyjemnych zdarzeń.

    • Wydarzenia pozytywne: surowce, flota, antymateria, handlarz.
    • Wydarzenia negatywne: piraci, kosmici, czarna dziura
    • Wydarzenia neutralne: przyspieszenie lub opóźnienie floty, brak eventu

    Każde z tych wydarzeń (poza czarną dziurą i handlarzem) możemy otrzymać w trzech wariantach określających ich rozmiary:

    • Małym – 90%
    • Średnim - 9%
    • Dużym - 1%

    Teraz wypada zająć się każdym z poszczególnych wydarzeń, przedstawić szanse na jego zajście i możliwe rozmiary.
    _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    2.1 Czarna dziura i handlarz jako jedyne z eventów nie mają stałej, określonej szansy na wylosowanie, a przynajmniej mi nie udało się odkryć jakie jest prawdopodobieństwo na ich zaistnienie. Skład floty i posiadana przez nią suma punktów ekspedycji także nie ma żadnego znaczenia. Niektórym czarna dziura potrafi wyskoczyć kilka razy w ciągu tygodnia, a inni nie mają jej całymi miesiącami. Uśredniając, przy 1.000 prób na czarną dziurę, powinniśmy trafiać 1-2, a na handlarza 4-8 razy. Warto zaznaczyć, że wysyłając, powiedzmy 100 ekspedycji w jednym układzie, mamy większą szanse na trafienie czarnej dziury, niż gdybyśmy rozdysponowali te ekspedycji pomiędzy kilka układów. Dzieje się tak w związku z eksploatacją danego układu i spadkiem szans na trafienie eventu pozytywnego lub neutralnego w stosunku do negatywnego (patrz pkt 3.1).

    Podsumowując, prawdopodobieństwo trafienia na czarną dziurę oscyluje w okolicy 0,25%, a szansa na znalezienie handlarza to prawdopodobnie od 0,4% do 0,8%.

    _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
    2.2 Surowce czyli najcenniejsze co możemy zdobyć na ekspedycjach. Każdy z surowców występuje z pewnym określonym prawdopodobieństwem. Według moich wyliczeń wygląda to następująco

    • Metal - 50%
    • Kryształ - 34%
    • Deuter - 16 %

    W niektórych poradnikach dotyczących ekspedycji znajdowałem inne wartości (np. 69/23/8%), ale nie pokrywają się one z wynikami moich badań.
    Dodatkowo każdy z eventów surowcowych może zajść w rozmiarze małym, średni lub dużym, od którego zależy maksymalna i minimalna ilość surowców jakie możemy znaleźć. Procentowe szanse na dany event prezentują się następująco:

    • Event mały – 90%
    • Event średni - 9%
    • Event Duży - 1%

    Tak wyglądają ilości surowców, które możemy znaleźć w zależności od rozmiaru eventu oraz danego progu punktowego; dane podane w k:


    announcement_ogame_pl_d0389dfde1aa0d1e3c4ca3cb749161f4.jpg

    Uśredniona szansa na uzyskanie darmowych surowców wynosi 32%.

    To na jaki event trafiliśmy można poznać po uzyskanych komunikatach:

    Mały:

    • „Twoja ekspedycja natrafiła na małą asteroidę, z której można pozyskać trochę surowców.”
    • „Znaleźliśmy łatwo dostępne pola surowców na odległej planetoidzie i wydobyliśmy pewną ich ilość.”

    Średni:

    • „Na małym księżycu z własną atmosferą Twoja ekspedycja znalazła ogromne złoża surowców. Załoga na powierzchni stara się zebrać i załadować naturalny skarb.”
    • „Twoja ekspedycja przez przypadek natrafiła na w pełni załadowany, ale opuszczony konwój fregat. Udało się odzyskać część surowców.”

    Duży:

    • Ekspedycja donosi o znalezieniu ogromnego wraku obcego statku kosmicznego. Nie udało się poznać ich technologii ale zdołano podzielić statek na podstawowe elementy i odzyskać z nich surowce.”
    • „Pierścienie minerałów wokół nieznanej planety zawierają niezliczone ilości surowców. Statki wracają z pełnymi ładowniami.”

    Na podstawie tego czy ilość pozyskanych surowców odpowiadają konkretnym komunikatom możemy ustalić czy wysyłana przez nas flota posiada maksymalną sumę punktów ekspedycji ( patrz punkt 1.1). Np. Gdy Top 1 ma pomiędzy 5-25kk pkt i pojawia się wiadomość o konwoju fregat, a znajdujemy tylko 450k mety, to mamy oczywisty znak, że wysłana przez nas flota jest zbyt mała i należy dołożyć kilka statków.


    Dla ciekawskich wzorki na podstawie których obliczana jest ilość pozyskanych surowców

    • Metal=punkty ekspedycji * liczba
    • Kryształ= punkty ekspedycji * liczba / 2
    • Deuter= punkty ekspedycji * liczba / 3

    W przypadku gdy mamy do czynienia z eventem małym „liczba” losowana jest z zakresu 10-50, dla eventu średniego 50-100, a dla dużego 100-200.
    Wydaje się to logiczne, ale warto jeszcze wspomnieć, że musimy mieć odpowiednią ładowność floty aby przywieźć wszystkie znalezione surowce.


    2.3 Flota czyli kolejna przydatna rzeczy, którą możemy zdobyć na ekspedycjach. Od razu warto jednak zaznaczyć, że pomimo ostatnich pozytywnych zmian, wciąż nie ma co liczyć na zbudowanie porządnej armady dzięki ekspedycjom. To co przywozimy, to zazwyczaj złom nadający się na przetop, próby moon’owe lub uzupełniający straty poniesione w wyniku eksplorowania szesnastej pozycji.

    Nie każdy statek znajdziemy na ekspedycjach. Nigdy nie znajdziemy recyklera, kolonizatora i gwiazdy śmierci. Najlepszy statek jaki możemy zdobyć jest zawsze o poziom wyższy od najlepszego statku jaki został wysłany na ekspedycję (patrz punkt 1.2).

    Tak samo jak w przypadku eventów surowcowych każdy event flotowy może zajść w trzech rozmiarach określających ilość punktów strukturalnych floty jaką znajdziemy

    • Event mały – 90%
    • Event średni - 9%
    • Event Duży - 1%

    Tak wyglądają suma punktów strukturalnych flot, które możemy znaleźć w zależności od rozmiaru eventu oraz danego progu punktowego:
    announcement_ogame_pl_083997ead222175de15e8c59ee8b4419.jpg

    Podobnie jak przy eventach surowcowych konkretne komunikaty przypisane są do poszczególnych rozmiarów eventu.

    Mały:

    • „Ekspedycja natknęła się na planetę niemalże całkowicie zniszczoną przez wojny. Różne statki krążą na orbicie. Technicy starają się naprawić niektóre z nich. Może uda się również uzyskać informacje, co się tu wydarzyło.”
    • „Natknęliśmy się na pozostałości po poprzedniej ekspedycji. Nasi technicy postarają się uruchomić część statków.”
    • „Twoja ekspedycja natknęła się na twierdzę starożytnego imperatora opuszczoną wiele lat temu. W jej hangarach znaleziono statki, które technicy usiłują ponownie uruchomić.”

    Średni:

    • „Nasza ekspedycja natrafiła na starą automatyczną stocznię. Kilka statków było nadal w fazie produkcyjnej i nasi technicy starają się aktualnie uruchomić generatory energii, aby dokończyć ich produkcję.”
    • „Znaleźliśmy szczątki armady. Technicy od razu udali się do niemalże nietkniętych statków, starają się je ponownie uruchomić.”

    Duży:

    • „Odkryliśmy niesamowity cmentarz statków kosmicznych. Kilku technikom z ekspedycji udało się uruchomić niektóre statki i dołączyć do floty.”
    • „Odkryliśmy planetę z resztkami cywilizacji. Na orbicie znajduje się olbrzymi port kosmiczny Kilku techników i pilotów z ekspedycji udało się na powierzchnię w poszukiwaniu statków, które jeszcze można wykorzystać.”

    Szansa na dostanie darmowych statków wynosi około 19,5%.

    Wzorek na podstawie, którego obliczana jest maksymalna liczba punktów strukturalnych znalezionej floty:

    • Punkty strukturalne=(punkty ekspedycji/2) * liczba

    W przypadku eventu małego „liczba” losowana jest z zakresu 10-50, eventu średniego 50-100, a dużego 100-200.

    To jaki statek znajdziemy jest losowe, teoretycznie każdy typ ma takie samo prawdopodobieństwo na wylosowanie, ale w praktyce najczęściej trafiamy statki małe, czyli MT, LM, SS, DT i CM.

    Po wylosowaniu typu statku i punktów strukturalnych przychodzi kolej na określenie liczebności statków. Wartość ta losowana jest z zakresu, od zera, do maksimum, jakie da się uzyskać z puli wylosowanych punktów strukturalnych. Z działania takiego pozostaje reszta i cała pętla jest ponawiana aż do wyczerpania wylosowanych punktów strukturalnych. Dla przykładu: wylosowano 600.000 pkt strukturalnych, następnie algorytm wybrał rodzaj statku, powiedzmy Pancernik mający 70.000 punktów strukturalnych. Pora na losowanie ilości - maksimum może być 8 pancerników (600.000/70.000=8), a minimum 0, czyli ilość losowana jest z zakresu 0-8. Powiedzmy, że wypadło 5 Pancerników, które razem mają 350.000 punktów strukturalnych. 600.000-350.000=250.000 - tyle punktów pozostało i cała procedura jest ponawiana. Tym razem wylosowany został Duży Transporter mający 12.000 punktów strukturalnych. Ilość będzie losowana z zakresu 0 do 20 (250.000/12.000=20). Powiedzmy, że wypadło 15 = 180.000 punktów strukturalnych, a więc pozostało jeszcze 70.000. Kolejny statek jaki wybrał algorytm to Niszczyciel, ma on jednak aż 125.000 punktów strukturalnych przez co nie mieści się w pozostałej puli. W tej sytuacji następuje kolejne losowanie, wypada Sonda Szpiegowska (1.000 pkt strukturalnych) - może być ich od 0 do 70. Wypada 70, a losowanie kończy się.

    Z losowaniem składu floty związana jest jeszcze jedna kwestia - powiedzmy, że po serii losowań pozostało tylko 3.000 punktów strukturalnych do rozdysponowania, za pierwszym razem algorytm wybiera Duży Transporter, który ma 12.000 punktów strukturalnych, czyli znaczniej więcej niż nasza reszta, przez co nie może być dołączony do składu floty. Za drugim razem zostaje wybrany Okręt Wojenny mający 60.000 punktów strukturalnych, więc sytuacja jest analogiczna. Takie losowanie powtarzane jest prawdopodobnie 4 razy po czym pętla zostaje przerwana. Problem ze wspomnianą "resztą" i zarzuceniem pętli może wystąpić przy wyższych wartościach niż wspomniane 3.000 punktów strukturalnych, przez co wartość znalezionej floty może nieznacznie odbiegać od danych przedstawionych w Tabeli 6. Zaznaczyć wypada, że dołączony do składu ekspedycji Niszczyciel/Bombowiec zwiększa szansę na utratę wylosowanych punktów strukturalnych w wyniku zarzucenia pętli, po czterokrotnym jej powtórzeniu. Dzieję się tak, ponieważ do wyboru jest znacznie więcej statków, mających więcej punktów strukturalnych, niż w przypadku wysyłania samych Dużych Transporterów (+1 SS), jednak ewentualne różnice będą marginalne.


    2.4 Antymateria Zdobywanie antymaterii różni się od znajdywania surowców dlatego opisuje ten proces w osobnym podpunkcie. Jak wygląda obecna polityka GameForge wie każdy, nieużywanie antymaterii jak na razie nie uniemożliwia gry, ale sprawia, że staje się ona znacznie bardziej toporna. Na ekspedycjach mamy unikalną okazję zdobycia tego surowca za darmo. Jakiś czas temu zostały zwiększone ilości antymaterii jakie możemy znaleźć, wzrosło także prawdopodobieństwo na jej znalezienie. Od razu jednak wszystkich uprzedzę, że ilości jakie znajdziemy nie są oszałamiające. Pozwolą one na podbijanie przelicznika u złomiarza lub wynajmowanie handlarza. Nie ma co jednak liczyć na stałe utrzymywanie oficerów (czy to komandora czy geologa) tylko z tego co znajdziemy. Osoby uparte, magazynujące znalezioną antymaterię, od czasu do czasu będą mogły kupić oficera na 3 miesiące lub skrócić badanie/budowę. O przenoszeniu planet, nawet podczas promocji -25%, można co najwyżej pomarzyć

    Tak jak i wcześniej event z antymaterią występuje w trzech rozmiarach:

    • Event mały (90%): 300-400 antymaterii
    • Event średni (9%): 500-700 antymaterii
    • Event duży (1%): 1.000-2.000 antymaterii

    Znajdowanie antymaterii różni się nieco od zbierania całej reszty surowców, które opisałem wcześniej. Występują dwie podstawowe różnice. Pierwsza polega na tym, że ilość antymaterii, jaką możemy zdobyć nie zależy od ilości punków ekspedycji, którą posiada nasza flota. Innymi słowy wysyłając nawet 1 Mały Transporter możemy trafić na 2.000 antymaterii (oczywiście, szanse na to są bardzo małe). Druga różnica sprawia, że ilość znajdywanej antymaterii jest niezależna od poszczególnych progów punktowych, przez co zawsze będziemy jej znajdować tyle samo, niezależnie czy Top 1 ma pomiędzy 5-25kk pkt czy +100kk pkt.

    To na jaki rozmiar eventu trafiliśmy możemy rozpoznać po otrzymanym komunikacie:

    Mały:

    • „W małym statku znaleźliśmy osobliwego obcego, który dał nam skrzynię z antymaterią w zamian za proste obliczenia matematyczne.”
    • „Ekspedycja podążyła za dziwnym sygnałem pochodzącym z asteroidy. W jej jądrze znaleziono małą ilość antymaterii. Asteroida została odholowana, a odkrywcy próbują wydobyć antymaterię.”
    • „Znaleźliśmy wrak obcego statku, a w nim mały pojemnik z antymaterią.”
    • „Nasza ekspedycja przechwyciła statek-widmo, który transportował małą ilość antymaterii. Nie znaleźliśmy żadnych wskazówek odnośnie losu załogi statku, ale nasi technicy zdołali odzyskać antymaterię.”
    • „Ekspedycja znalazła trochę Antymaterii.”

    Średni:

    • „Nasza ekspedycja przeprowadziła niezwykły eksperyment. Naukowcom udało się wydobyć Antymaterię z umierającej gwiazdy.”
    • „Nasza Ekspedycja namierzyła zardzewiałą stację kosmiczną, która wydaje się niekontrolowanie dryfować od dłuższego czasu w przestrzeni kosmicznej. Sama stacja była całkowicie bezużyteczna, jednakże w jej reaktorze znajdowała się pewna ilość antymaterii. Nasi technicy starają się odzyskać tyle antymaterii, ile się uda.”
    • „Nasze ekspedycja doniosła o nietypowym, spektakularnym fenomenie: nagromadzeniu antymaterii w magazynach energii tarcz statku. Nasi starają się zgromadzić jak najwięcej antymaterii dopóki zjawisko trwa.”

    Duży:

    • „Nasza ekspedycja dokonała pierwszego kontaktu z wyjątkową rasą. Wyglądała jak postać zrobiona wyłącznie z energii, nazywał sie Legor. Przeleciał przez statki naszej ekspedycji i postanowił pomóc nam, prymitywnej rasie. Skrzynia zawierająca Antymaterie zmaterializowała się na mostku naszego okrętu.”
    • „Spontaniczna deformacja nadprzestrzeni pozwoliła Twojej ekspedycji zebrać dużą ilość Antymaterii!”

    Szansa na zdobycie tego darmowego środka płatniczego wynosi koło 10%.


    2.5 Przyspieszenie i opóźnienie floty

    czyli wydarzenia o charakterze neutralnym. Nic dzięki nim nie zyskujemy, ani nie tracimy, poza czasem. Zdarzenia te potrafią być denerwujące, a dodatkowo zmniejszają ilość ekspedycji jakie możemy wysłać danego dnia.

    Jak każdy event występują w rozmiarze małym, średnim i dużym, który określająca jak wielkie będzie opóźnienie czy przyspieszenie. Czas o jaki opóźniona/przyspieszona zostanie flota zależy także od tego na jak długo wysłaliśmy ją na ekspedycje.

    Jeśli chodzi o późnienia to sytuacja wygląda następująco:

    • Event mały (90%): opóźnienie wynosi 200% czasu na jaki wysłaliśmy flotę
    • Event średni (9%): opóźnienie wynosi 300% czasu na jaki wysłaliśmy flotę
    • Event duży (1%): opóźnienie wynosi 500% czasu na jaki wysłaliśmy flotę

    Przykładowo, wysyłając flotę na 1h może ona zostać opóźniona o 2h, 3h lub 5h. Wysyłając ją na 5h ryzykujemy stratę 10h, 15h, a nawet 25h. Problem na jak długo powinniśmy wysyłać ekspedycje został opisany dokładnie w punkcie 3.

    Musimy pamiętać, że wartość opóźnienia zostaje doliczona do czasu jaki zajmuje flocie powrót na planetę, z której wystartowała. Przykładowo, jeśli flota standardowo wraca 50min, a trafiliśmy na opóźnienie wynoszące 2h, to flota wróci po 2h 50minutach zamiast po owych 50 minutach.

    Szansa na stracenie kilku dodatkowych godzin wynosi około 8,5%. W zdecydowanej większości są to opóźnienia małe, czasami średnie, raz tylko natrafiłem na duży event.

    Sytuacja wygląda identycznie jeśli chodzi o przyspieszenia:

    • Event mały (90%): przyspieszenie wynosi 66,7% czasu na jaki wysłaliśmy flotę
    • Event średni (9%): przyspieszenie wynosi 100% czasu na jaki wysłaliśmy flotę
    • Event duży (1%): przyspieszenie wynosi 166,7% czasu na jaki wysłaliśmy flotę

    Jeśli wysyłamy flotę na 1h, to małe przyspieszenie powrotu floty wyniesie 40 minut, średnie 1h, a duże 1h 40 min. Logiczne jest, że przyspieszenie nie może być ‘dłuższe’ niż czas lotu powrotnego naszej floty z szesnastej pozycji. Przykładowo jeśli podroż zajmuje 55 minut, a trafimy przyspieszenie średnie (wysyłając flotę na 1h), które powinno wynieść 1h, to flota momentalnie pojawi się nam na planecie, z której wystartowała.

    Szansa na szybszy powrót naszej ekspedycji wynosi około 2,5%. Jak widać szans na opóźnienie floty jest prawie trzy i pół razy większa niż na jej przyspieszenie. Zależność ta ma spory wpływ na czas, na jaki powinniśmy wysyłać ekspedycje (patrz punkt 3).


    2.6 Piraci i kosmici Pora na wyjaśnienie mroczniejszej strony ekspedycji, przez którą możemy stracić część wysyłanych przez nas statków. Podczas eksploracji możemy natknąć się na niezbyt przyjaznych piratów i obcych, z którymi będziemy musieli walczyć. O ile piraci nie są zbyt groźni, o tyle w przypadku spotkania obcych możemy ponieść ciężkie straty jeśli nie dobraliśmy odpowiedniej floty

    Zacznijmy od piratów. Ich cechą charakterystyczną jest posiadanie technologii bojowe, ochronnej i opancerzenia zawsze o 3 poziomy niższych od naszych. Skład floty agresorów zależy od tego co sami wysłaliśmy na ekspedycje. Zawsze jest to pewien % punktów strukturalnych, które posiada nasza flota, a to jak duży jest to % zależy od rozmiaru eventu, ponieważ, tak jak każdy, występuje on w trzech rozmiarach - małym, średnim i dużym. Piraci mają w składzie swojej floty zawsze te same statki, które my wysłaliśmy na ekspedycje, a także kilka statków dodatkowych, nie znajdujących się w naszej flocie. To jakie statki dodatkowe agresorzy otrzymają zależy od rozmiaru eventu (sprawa wygląda tak samo w przypadku kosmitów). Sytuacja przedstawia się następująco:

    • Event mały (90%): 22-33% pkt strukturalnych naszej floty + 5 Lekkich Myśliwców
    • Event średni (9%): 44-55% pkt strukturalnych naszej floty + 3 Krążowniki
    • Event duży (1%): 72-88% pkt strukturalnych naszej floty + 2 Okręty Wojenne

    Przykładowo, wysyłając 200 DT i trafiając na średnią flotę piratów w jej skład będzie wchodzić od 44 do 66 DT oraz 3 krążowniki. Nigdy nie wysyłamy na ekspedycje floty bojowej, ponieważ piraci (a także kosmici) otrzymają jej część, a to spowoduje straty. Pod żadnym pozorem nie możemy wysyłać statków takich jak Pancerniki, Krążowniki i Niszczyciele, które mają szybkie działa na wiele okrętów, co spowoduje ogromne straty. Debris, który powstał podczas walki przepada i nie można go zebrać.

    Szansa natrafienia gwiezdnych piratów wynosi około 8%. Dzięki dobremu składowi floty (patrz punkt 1.2) nigdy nie miałem strat w przypadku spotkania małych i średnich floty (ewentualnie padała sonda). Wielkiej foty piratów nie trafiłem nigdy, ale straty wynikłe z walki z nią będą raczej znikome (około 5% składu wysłanej floty).

    Kosmici to twardszy orzech do zgryzienia, ponieważ mają zawsze o 3 poziomy wyższe technologie niż my. W skład ich flot wchodzą także groźniejsze statki, przez które możemy stracić nawet ¼ floty ekspedycyjnej. Event z ich udziałem może mieć trzy rozmiary:

    • Event mały (90%): 36-44% pkt strukturalnych naszej floty + 5 Ciężkich Myśliwców
    • Event średni (9%): 54-66% pkt strukturalnych naszej floty + 3 Pancerniki
    • Event duży (1%): 81-99% pkt strukturalnych naszej floty + 2 Niszczyciele

    Szansa spotkania zielonych ludzików wynosi około 3,5%, czyli ponad dwa razy mniej niż piratów. Jeśli zaatakują nas małą flotą, to obejdzie się bez strat, jednak najgorsze jest spotkanie średniej floty, ponieważ wchodzące w jej skład trzy pancerniki mają szybkie działa przeciw dużym transporterom, co powoduje rzeź i stratę od 30 do 45 DT, niezależnie od wielkości floty ekspedycyjnej. W przypadku trafienia na dużą flotę kosmitów z dwoma niszczycielami tracimy trochę mniej DT (zazwyczaj jest to 12 DT – po 2 w każdej z 6 rund walki).

    To na jak wielką flotę piratów czy obcych trafimy można rozpoznać po otrzymanym komunikacie. Nie ma sensu jednak ich wypisywać, ponieważ statki jakie znalazły się w składzie wrogiej floty jednoznacznie świadczą o tym z jakim eventem mamy do czynienia.


    2.7 Nic czyli nie wylosowanie żadnego eventu. Ostatnia z możliwości. W tym przypadku nie ma wielkiej filozofii, otrzymamy komunikat o długich i bezowocnych poszukiwaniach, o tym, że ktoś zainstalował starą grę strategiczną etc. Tych komunikatów jest kilka, nie ma sensu ich wypisywać, bo gołym okiem widać, że nasza ekspedycja nic nie znalazł

    Szansa na owo ‘nic’ wynosi około 15,5%


    2.8 Podsumowanie punktu drugiego
    Poniżej prezentuję wykaz możliwych eventów i szacunkową szanse na ich wystąpienie

    announcement_ogame_pl_a3ad8c33f6bd565841ff9eb492b617c6.jpg

    Uogólniając, szans na wydarzenie pozytywne wynosi w zaokrągleniu 60%, na wydarzenie neutralne około 30%, a na wydarzenie negatywne 10%.


    PUNKT 3: NA ILE I GDZIE WYSYŁAMY EKSPEDYCJE?

    Celem ekspedycji jest osiągnięcie zysku, a ten w znacznej mierze zależy od składu floty, co zostało opisane w punkcie 1. Równie ważne jest ustalenie optymalnego czasu trwania ekspedycji, a także miejsca gdzie będziemy wysyłać flotę, ponieważ dzięki dobrej organizacji nasze profity będą wyższe, niż przy lataniu na chybił trafił.


    3.1 Gdzie wysylamy ekspedycje?
    Jest to jedno z podstawowych pytań na które musimy sobie odpowiedzieć. Co do miejsca, w które najlepiej słać nasze stateczki, to powinien być to układ, z którego startujemy. Przede wszystkim jest to najtańsze (spalamy najmniej deuteru) oraz najszybsze rozwiązanie, pozwalające wysłać najwięcej ekspedycji. Jednak istnieją pewne ograniczenia. Im częściej dany układ jest eksplorowany tym mniejsza szansa na trafienie pozytywnego eventu. Wysyłając sondę wraz z flotą dostaniemy komunikat na podstawie które można wywnioskować ile razy dana pozycja była już eksplorowana

    1-10 razy – duża szansa na event:

    • „Zdaje się, że ta część wszechświata jeszcze nie była badana.”
    • „To cudowne uczucie być pierwszymi, którzy podróżują przez ten niezbadany sektor.”

    11-25 razy – średnia szansa na event:

    • „Niemalże doszło do kolizji z flotą innej ekspedycji. Nie sądziłem, że inne ekspedycje mogą znajdować się w pobliżu.”
    • „Znaleźliśmy szczątki starożytnego statku kosmicznego. Nie jesteśmy zatem pierwsi w tym miejscu.”
    • „Zdaje się, że żaden człowiek jeszcze nie był w tej części galaktyki.”

    Powyżej 26 razy – mała szansa na event :

    • „Znaleźliśmy dowód wskazujący na obecność wielu innych flot ekspedycyjnych.”

    Dokładnie nie jestem w stanie ustalić, o ile zmniejszają się szanse na trafienie pozytywnego eventu wraz z wysłaniem 11 floty w tym samym układzie. Wartość taka będzie się jednak wahać pomiędzy 25-50%, co powoduje, że po wysłaniu 10 floty powinniśmy zmienić układ. Jako, że wraz z przekroczeniem progu 11 ekspedycji spada możliwość trafienia eventu pozytywnego, rośnie szansa trafienia na eventu neutralny bądź negatywny, czyli wzrasta ryzyko poniesienia strat.

    Najlepiej latać w dalszych galaktykach, gdzie nie ma zbyt dużo ludzi, a tym samym jest mała szansa, że ktoś wsysała ekspedycje w tym samym układzie co my. Trzeba zaznaczyć, że układ nie jest rezerwowany tylko dla nas, co oznacza, że jeśli ktoś inny oprócz nas lata w nim na szesnastą pozycję, to za każdym razem dodawane jest +1 do licznika flot, które go odwiedziły.

    Ja stosuję następującą taktykę: każdą z flot wysyłam w innym układzie – na chwilę obecną mogę wysyłać 4 ekspedycje jednocześnie, więc latam w czterech różnych układach – w każdym po jednej flocie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy nie przekroczymy sumy 10 ekspedycji w danym układzie w ciągu jednego dnia. Układ każdorazowo przywracany jest do stanu pierwotnego (kiedy 10 pierwszych flot ma największą szanse na trafienie na eventu) po restarcie serwera o 3:00 w nocy.


    3.2 Na ile godzin słać floty? Zwiększenie długości ekspedycji powoduje, że wzrasta szansa na trafienie eventu (dobrego, złego lub neutralnego), ale nie ma wpływu na jego rozmiary. Innym słowem, jeśli wyślemy ekspedycję na 5h mamy większą szanse na znalezienie jakiegoś surowca niż gdyby flota badała teren przez 1h, ale to ile surowca znajdziemy jest niezależne od długości trwania ekspedycji. Jedynym wyjątkiem jest przyspieszenie lub opóźnienie floty, które oprócz tego, że występuje w trzech wariantach (mały, średni, duży) zależy także od czasu trwania ekspedycji (dokładniej opisałem ten mechanizm w punkcie 2.5). Biorąc pod uwagę, że opóźnienie występuje częściej niż przyspieszenie wniosek nasuwa się jeden. Lepiej wysyłać floty częściej i na krócej (najlepiej na 1h), niż na dłużej i przy okazji ryzykować ich większe opóźnienia. Trzeba jeszcze wspomnieć, że jeśli wysyłamy ekspedycje z planety, to są one widoczne na falandze.


    PUNKT 4: REALNE ZYSKI

    Wszystko co napisałem wcześniej dotyczy strony teoretycznej ekspedycji, ale potwierdzonej praktycznie. Najważniejsze są jednak zyski bo to dla nich wysyłamy floty na szesnastą pozycje. W punkcie tym przedstawię profity jakie możemy uzyskać z 1.000 ekspedycji. Oparłem się głównie na danych dla progów 5-25kk i 50-75kk, dane dla brakujących progów zostały przeze mnie wyliczone i uśrednione. Wyniki moich wyliczeń mają charakter poglądowy, ze względu na losowość ekspedycji nikt pewnie nie otrzyma identycznych wartości, jednak wahania nie powinny przekroczyć +/-10 % podanych przez mnie sum.


    4.1 Zysk w surowcach czyli to co tygrysy lubią najbardziej. W tabeli pominąłem pierwsze dwa progi punktowe, ponieważ po wprowadzeniu przez GF możliwości kupowania surowców za antymaterię są one przekraczane błyskawicznie, i nie ma mowy żeby ktoś zdążył zrobić 1.000 ekspedycji przed dobiciem do kolejnego progu. Suma znalezionych surowców dla poszczególnych progów punktowych przy 1.000 ekspedycji prezentuje się następująco

    announcement_ogame_pl_4f6b9440be9fad1d8cbea60c404f0981.jpg

    Od podanych wartości trzeba jednak odliczyć deuter wydany na loty. Jeśli wysyłamy wszystkie 1.000 ekspedycji we własnym układzie, to na ten cel stracimy około:

    announcement_ogame_pl_6a0d027f89d94007fe45d86a116e3bab.jpg

    Jak widać około 1/3 znalezionego deuteru wydajemy na kolejne loty. Koszty te będziemy musieli odliczyć od finalnego zysku.

    Oprócz „zwyczajnych” surowców możemy znaleźć także antymaterię. Ilość znajdywanej antymaterii jest niezależna od poszczególnych progów punktowych, co sprawia, że zawsze będziemy jej znajdować tyle samo. Dla 1.000 ekspedycji suma powinna oscylować w granicach 38.000 jednostek +/- 10%. Ja wykorzystuje znalezioną antymaterię aby u handlarza złomem podbijać przelicznik, sprzedając mu zdobyte na ekspedycjach statki. Dzięki takiemu zabiegowi jeszcze bardziej zwiększam swoje zyski, a owe 38.000 antymaterii spokojnie wystarcza aby dobić przelicznik do maksymalnych 75%. Oczywiście jeśli ktoś chce może zachowywać antymaterię i kupować za nią komandorów, dopalacze czy handlarza.

    Od czasu do czasu nasz Team organizuje eventy, podczas których można znaleźć x9 tyle antymaterii co zazwyczaj. Podana przeze mnie suma znalezionej antymaterii nie uwzględnia takich eventów, jednak polecam w takich okresach słać tyle ekspedycji i tyle tylko się da, ponieważ można przywieźć naprawdę sporo antymaterii.


    4.2 Zyski i starty w statkach Najpierw zajmiemy się wartością floty jaką powinniśmy znaleźć po przeprowadzeniu 1.000 ekspedycji dla poszczególnych progów punktowych. W tabeli tak jak poprzednio pominąłem dwa pierwsze progi punktowe. Jeśli chodzi o podział wartości floty na metal i kryształ, w przypadku floty ekspedycyjnej złożonej z samych DT, z grubsza można przyjąć, że, 50% wartości to metal, a 50% to kryształ. Dla flot z dodatkowym N/Bo podział ten będzie zaburzony, ponieważ pojawi się jeszcze deuter.

    announcement_ogame_pl_00fd84f1b0fad03a7b9627a1d8af005f.jpg

    Ile i jakie konkretnie statki przywieziemy? Odpowiedz na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ zależy od progu punktowego, składu naszej floty oraz zwykłego szczęścia, wobec czego po 1.000 ekspedycji nigdy nie będziemy mieć takiej samej floty. Dla dociekliwych kilka przykładów jakie udało mi się uzyskać:

    Pierwszy, dla progu 5-25kk i floty złożonej z samych DT +1 SS:

    announcement_ogame_pl_c79d5568aeef6eec622a4ec1a4f4786e.jpg

    Drugi, dla progu 50-75kk i floty złożonej z samych DT + 1 SS:

    announcement_ogame_pl_609cd80f2c834a50b8d9f6b6ff5d920d.jpg

    Trzeci, dla progu 50-75kk i floty złożonej z DT + 1 N + 1 SS:

    announcement_ogame_pl_6952ae0da4879002f505fdce9593f4a0.jpg

    Pora na mniej przyjemną część, czyli straty, z którymi wiąże się pewien problem, ponieważ strasznie ciężko je wyliczyć. Jeśli dobrze dobierzemy flotę ekspedycyjną ubytki w jej składzie powodowane przez Piratów/Kosmitów będą nieznaczne. Za większość strat będzie odpowiadał jednak najbardziej losowy z eventów, czyli czarna dziura, na którą w trakcie 1.000 ekspedycji możemy trafić np. 1 raz a w kolejnym 1.000 ekspedycji aż 4 razy. Najbezpieczniej będzie, jeśli uznam, że straty we flocie będą wynosić około 20% wartości statków znalezionych. Przy czym muszę zaznaczyć, że jest to wartość bardzo niepewna i przyjęta niejako arbitralnie.

    Poniższa tabela prezentuje potencjalne straty według poszczególnych progów punktowych oraz bilans we flocie.

    announcement_ogame_pl_511dd1bbe76ccc3b9ccfca3e865e1ab6.jpg

    Jak widać na podstawie wcześniejszych tabel statki, które przywozimy, to w głównej mierze złom. Najlepsze co możemy z nim zrobić, to przetopić go u handlarza złomem odzyskując całkiem sporo surowców. Oczywiście przetapiamy tylko nadwyżki DT, tak aby straty same się uzupełniały. Dzięki antymaterii znalezionej na ekspedycjach, spokojnie podbijemy przelicznik do maksymalnych 75%. Żeby nie tracić zbyt wiele antymaterii na topienie przywiezionych flot polecam robić to stosunkowo rzadko, gdy zbierze się na prawdę sporo statków.

    W poniższej tabeli przedstawiono ilość surowców jaką odzyskamy ze znalezionej floty. Podaje wartość 35% dla oszczędnych, chcących przeznaczyć antymaterię na inne cele, jak i 75% dla osób rządnych zysku.

    announcement_ogame_pl_612513a0f4457368457442f0f8d71860.jpg


    4.3 Zysk finalny czyli surowce znalezione + surowce z przetopu - paliwo. Odnośnie surowców z przetopu uwzględniłem wartość 75% ich odzyskania, a także podziału 50-50 pomiędzy metal i kryształ. Zysk jaki został przedstawiony zależy od ogromnej ilości czynników i może znacznie się różnić od tego, który został przez mnie przedstawiony. Nie powinien jednak wahać się o więcej niż +/-15%.

    announcement_ogame_pl_c6e27aee4cff4cb556966ba7840b1268.jpg

    Przykładowe zyski jakie udało mi się uzyskać dla 1.000 ekspedycji (realne, a nie wyliczane):

    Dla progu 5-25kk:

    • Metal: 77.736.750
    • Kryształ: 38.718.750
    • Deuter: 4.386.000
    • Razem: 120.841.500

    Dla progu 50-75kk:

    • Metal: 137.907.000
    • Kryształ: 59.123.000
    • Deuter: 5.940.000
    • Razem: 202.970.000

    Dla progu 50-75kk:

    • Metal: 113.230.000
    • Kryształ: 56.158.000
    • Deuter: 5.670.000
    • Razem: 175.058.000

    Trzeba zadać dwa ostatnie pytania. Pierwsze, w ile da się zrobić te ciągle wspominane 1.000 ekspedycji? Dla osób mogących wysyłać na raz 3 ekspedycje:

    • Maniak: 70 dni (15 ekspedycji dziennie, w skali roku 5.500)
    • Sumienny: 85 dni (12 ekspedycji dziennie, w skali roku 4.400)
    • Dorywczy: 110 dni (9 ekspedycji dziennie, w skali roku 3.300)

    Dla osób mogących wysyłać 4 ekspedycje na raz, wartości te kształtują się następująco:

    • Maniak: 50 dni (20 ekspedycje dziennie, w skali roku 7.300)
    • Sumienny: 65 dni (16 ekspedycji dziennie, w skali roku 5.800)
    • Dorywczy: 85 dni (12 ekspedycji dziennie, w skali roku 4.400)

    Drugie pytanie dotyczy tego, czy warto podnosić astrofizykę, aby zwiększyć ilość flot wysyłanych na ekspedycje? Moim zdaniem nie, motywatorem do badania astro powinny być nowe planety, a nie kolejne floty ekspedycyjne. Zyski z ekspedycji nie są na tyle duże aby usprawiedliwiać badanie wysokich poziomów astrofizyki, które kosztują setki milionów, lub wręcz miliardy surowców.

    Zyski w skali roku pozostawiam do wyliczenia wam, a sam wracam do wysyłania kolejny flot.


    ZAKOŃCZENIE

    To już koniec poradnika. Mam nadzieje, że pomógł on w zrozumieniu ekspedycji i przyczyni się do zwiększenia zysków czerpanych z tego procederu, a niezdecydowanych przekona, że warto wysyłać floty na szesnastą pozycję.

    Chciałem podziękować mojemu sojusznikowi Louisowi Cypherowi, za udostepnienie swoich wyników ekspedycji, bez których powstanie tego poradnika znacznie przeciągnęło by się w czasie.
    Serdeczne podziękowania także dla Ciap, za hosting wszelkich tabel i pomoc w publikacji.

    Pozdrawiam,

    Zawisz